kapat ikonu

KOSGEB işletmelere yeni bir imkân sunuyor…

KOSGEB, oluşturduğu yeni program sayesinde girişimci, sanayici ve KOBİ'ler için yeni bir kaynak kapısı daha açtığını duyurdu.

  • Gündem
  • 12 Ekim 2018 11:49
  • Son Güncelleme: 12 Ekim 2018 11:50

KOSGEB, fazla talep edilmeyen alanlardaki destek programlarını, "İşletme Geliştirme Destek Programı" adı altında toparladı. KOSGEB sanayici, girişimci ve KOBİ'ler için yeni bir kaynak kapısı açmış oldu.

GİRİŞİMCİ, SANAYİCİ VE KOBİ’LER İÇİN YENİ İMKÂN

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından fazla talep edilmeyen alanlardaki destek programları "İşletme Geliştirme Destek Programı" başlığı altında toplandı. KOSGEB, bu programla birlikte girişimci, sanayici ve KOBİ'ler için yeni bir imkân sağladı.

Sanayici, girişimci ve KOBİ'ler için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan destek ve önlem paketi çerçevesinde KOSGEB de programlarına yön veriyor.

KOSGEB'in geri ödemeli destekleri kapsamında KOBİ'lerden bu yıl tahsil edilmesi gereken alacakların 2019'a erteleneceğini Bakan Varank açıklamıştı. Bununla birlikte de KOBİ'lerin ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi ve uluslararası pazara açılmalarının kolaylaştırılması için işletme başına 300 bin liraya kadar destek sağlanacağı bildirilmişti.

FAZLA TERCİH EDİLMEYEN DESTEKLER YOĞUN ALANLARA KAYDIRILDI

KOBİ'lere verilen Genel Destek Programı uygulamadan kaldırılırken farklı kalemlerde sunulan ve fazla tercih edilmeyen desteklerin de talebin yoğun olduğu alanlara kaydırıldığı.

DESTEKLER 9 ALANA DÂHİL EDİLDİ

14 farklı alana verilen desteklerin de daha aktif kullanılacak İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamındaki 9 alana dâhil edildiği duyuruldu. KOSGEB tarafından KOBİ, girişimci ve sanayicilere sağlanan kaynak da çeşitlendi.

290 BİN LİRAYA KADAR DESTEK SAĞLANACAK

Hazırlanan programda KOBİ'lerin rekabet güçlerinin, markalaşma düzeylerinin, kurumsallaşma ve kapasitelerinin geliştirilmesi, ekonomideki paylarının artırılması ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanmasının hedeflendiği ifade ediliyor.

Programla birlikte yurt dışı iş gezisi, yurt içi fuar, eğitim, nitelikli eleman istihdamı, tasarım, enerji verimliliği, belgelendirme, sınai mülkiyet hakları, test ve analiz başlıkları altında 9 farklı alanda 290 bin liraya kadar destek sağlanacağı müjdesi verildi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol