kapat ikonu

KOSGEB devreye girdi! Sıfır faizli kredi ödemeleri başlıyor

KOSGEB’e faizsiz kredi başvurusu yapan esnafın başı dertten kurtulmuyor. KOSGEB yetkilileri 3. defa resmi yazı yazarak bankaları uyardı.

  • Kredi
  • 18 Mart 2017 13:35

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) yöneticileri, 50 bin TL sıfır faizli kredi desteği amaya hak kazanan pek çok işletmenin kredi başvurusunun olumsuz sonuçlandığını ifade ediyor. Bu nedenle bankalara uyarılarda bulunan yetkililer, KOBİ’lere zorluk çıkarılmamasını istiyor.

450 binden fazla KOBİ’yi ilgilendiriyor

Sıfır Faizli KOSGEB kredisi almaya hak kazanan yaklaşık 450 bin KOBİ, bankaların sıkıntı çıkartması nedeniyle kredi talepleri olumsuz sonuçlanmıştı. Bu durumu engellemek amacıyla harekete geçen yöneticiler bankalara resmi yazıyla çağrıda bulundu. Bu süre zarfında anlaşmalı bankaların KOBİ’lere yardımcı olmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

Bankalar, kredi başvuru sayısının fazla olması, başvuruda bulunanların kredi notunun düşük olması, önceki kredi borçlarının ertelenmesi, idari ya da hukuki takip sürecini bahane göstererek KOBİ’lerin faizsiz kredi isteğine olumsuz yönde cevap vermektedir.

KOBİ’leri desteklemek için gerekli önlemler alınıyor

Türkiye’de görülen tüm olumsuzluklara karşın ekonomiyi canlı tutabilmek adına büyük bir özveriyle harekete eden devlet, KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara çağrıda bulundu. Bankaların bu zorlu süreçte ellerini taşın altına koymasını gerektiğini belirterek, KOBİ’lerin nakit ihtiyacının karşılanması için büyük bir çaba sarf edildiğine vurgu yapıldı.

KOSGEB sıfır faizli 50 bin TL kredi destek paketi geçtiğimiz günlerde dağıtılmaya başlandı. Bu sürece dahil olan herkesin desteğiyle KOBİ’ler rahat bir nefes alabilecek. Bankaların bu doğrultuda uygulayacağı kredi tahsis politikaları çok büyük önem arz ediyor.

Bankalar hem kendi hem de işletmeler lehine yeni düzenlemeleri hayata geçirerek, sıfır faizli işletme kredisi kampanyasından tüm firmaların yararlanabilmesi için çalışma başlattı. Anlaşmalı bankaların KOBİ’lerden gelen çağrıya duyarsız kalmayacağı ve gerekli adımları atmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Önümüzdeki birkaç aylık süre zarfında mevcut işyerlerini büyütmek ve yeni bir işletme kurmak isteyen tüm esnafın sıkıntıları ortadan kaldırılacak. Böylece Türkiye ekonomisinin can damarını oluşturan KOBİ’ler daha çok güçlenme fırsatı elde edecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol