kapat ikonu

KOSGEB desteği alan kadın girişimci oto bakımcı oldu

9 yıl oto bakım servisinde çalıştıktan sonra KOSGEB’den destek alan kadın girişimci, kendi iş yerini kurdu.

Karaman’da 9 yıl boyunca oto servisinde dirsek çürüten 40 yaşındaki Öznur Duran, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) destek alarak, oto bakım ve ekspertiz alanında kendi işinin patronu oldu.
 
Oto yetkili servisinde 9 yıl yedek parça, müşteri temsilciliği ve araç kabulü gibi çeşitli bölümlerde çalışan bir çocuk annesi Öznur Duran, İŞKUR'un girişimcilik kursuna katılarak eğitimi başarıyla tamamladı, belgesini de eline aldı.
 
ÇALIŞTIĞI İŞ YERİ KAPANDI, KENDİ DÜKKÂNINI AÇTI
 
Duran, çalıştığı iş yerinin kapanmasının ardından kendi işini kurmaya karar verdi ve KOSGEB desteğiyle 3 yıl önce oto bakım ve ekspertiz alanında dükkân açarak çalışmalara başladı.
 
 
KARAMAN’DA BU SEKTÖRDE ÇALIŞAN TEK KADIN
 
Karaman ilinde oto tamir, bakım ve ekspertiz sektöründe çalışan tek kadın olan Duran, kaporta, boya, mekanik kontrol, elektronik alanlarında ustalarıyla birlikte müşterilerine tam teşekküllü hizmet veriyor.
 
KURSA GİDERKEN İŞ YERİ AÇMAYI HEDEFLEMİYORDU
 
Duran, önceki iş yerinde çalışırken mesleğin tüm yönlerini öğrendiğini söyleyerek, kendini sürekli geliştirmeye çalıştığını, İŞKUR'un açtığı girişimcilik kursuna katıldığını belirtti. Kursa giderken iş yeri açma hedefinin olmadığını kaydeden Duran, çalıştığı firmanın kapanmasının ardından kendi iş yerini kurmaya karar verdiğini belirtti.
 
 
Duran, ilk önce yedek parça dükkânı açmak istediğini, fakat çok fazla sermeye gerektiği için vazgeçtiğini anlatarak, önceden çalıştığı ve kapanan firmanın Karaman’da ekspertiz işi yapan tek iş yeri olduğunu dile getirdi. İşe başlamadan önce Karaman’daki araç sayısını araştıran Duran, otomotiv sektörünün şu anda en iyi sektörlerden biri olduğunu savunarak babasının da desteğiyle bu işi yerini açtığını bildirdi. Duran, yanına aldığı yetişmiş tecrübeli elemanları ile birlikte ikinci el araç kontrollerini de yaparak kaporta, boya, mekanik kontrol, elektronik arıza hizmeti verdiklerini aktardı.
 
KADINLAR ARAÇLARI DAHA İYİ İNCELİYOR
 
Bir kadın olarak sanayide çalışmanın zorlukları olduğuna dikkati çeken Duran, dükkânı açtığında olup olmayacağı konusunda endişelerinin olduğunu ifade ederek, sanayiyi tanıdığı için şanslı olduğunu, kendine güvendiğini ve işi de bildiğini vurguladı. Duran, bir iş yeri açarken maddi ve manevi zorlukların yaşandığından bahsederek, geri dönüşünün çok güzel olduğunu açıkladı.
 
 
Çevre esnafının da kendisine destek olduğunu, iş gönderdiklerini belirten Duran, iş yerini ziyaret eden müşterilerin kendisini görünce ilk etapta şaşırdıklarını ancak daha sonra da alıştıklarını söyledi. Duran, müşterilerinin artık ‘’kadınların işlerine daha çok güvenildiği, araçları daha iyi incelediği’’ tarzında konuştukları bilgisini paylaşarak, Karaman'da bu sektörde çalışan tek iş yeri sahibi kadın kendisi olduğunu duyurdu.
 
Duran, çok çalışarak çevresindeki ön yargıları yıktığı için mutlu olduğunu, bir erkeğin yaptığı her işi kadının da yapabileceğini vurgulayarak, sanayide ‘’Ayşe, Fadime’’ isminde ustaların çoğalmasını istedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol