kapat ikonu

KOSGEB 2019'da 2 milyar 250 milyon Türk lirası destek verecek

KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, 2 milyar 250 milyona yakın bir KOSGEB bütçesinin onaylandığını bildirerek, 2019’da bu bütçenin, girişimci ve KOBİ'lere kullandırılacağını söyledi.

  • Gündem
  • 20 Aralık 2018 14:06
  • Son Güncelleme: 20 Aralık 2018 14:12
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, 2 milyar 250 milyona yakın bir KOSGEB bütçesinin onaylandığını müjdeleyerek, 2019’da bu bütçenin girişimci ve KOBİ'lere kullandırılacağını duyurdu. Bu bütçeyi doğru adreslere ve doğru bir şekilde kullandıracaklarını ifade eden Uzkurt, Türk ekonomisine daha fazlasıyla geri dönüşünü sağlayacak bir anlayışıyla bu desteklerin verileceğini kaydetti. Uzkurt, TBMM’de KOSGEB’in desteğinin yüzde 18-19 oranda artırıldığına işaret ederek, bunu gerçekleştiren hükûmet yetkililerine ve milletvekillerine teşekkürlerini iletti.
 
KOSGEB DESTEKLERİ YENİ BİR ANLAYIŞLA VERECEK
 
Uzkurt, gazetecilere yaptığı açıklamada, KOSGEB'in, gelecek sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın koordinesiyle desteklerini, hem destekleyeceği alanlar hem de yüklendiği misyon ile yeni bir anlayışla vereceğini dile getirdi.
 
YERLİ ÜRETİM YAPAN KOBİ’LERE ÖNCELİK
 
Türkiye'nin ithal ettiği ürünlere yönelik yerli üretim yapan KOBİ'lere öncelik verileceğini bildiren Uzkurt, özellikle yerlileştirme ve millîleştirme politikasının bir gereği olarak, bu konunun KOSGEB'in odaklanacağı en büyük alanlardan biri olacağını açıklayarak, bununla birlikte teknolojik dönüşümünü, yüksek teknolojik alanlara evrilme için orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında geliştirmiş ve üretim için destek isteyen KOBİ'lere de önemli oranlarda destek verileceğini belirtti.
 
İHRACAT VE KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN ÜRETENLERE DESTEK
 
Uzkurt, yine ihracat ve katma değeri yüksek ürünleri üretecek KOBİ’lere desteklerin verileceğini yineleyerek, buna ilişkin destek programlarının kurgulandığını ve önümüzdeki dönemde bu destek programlarının yürürlüğe konulacağını kaydetti.
 
DESTEK BÜTÇESİ ARTTI
 
KOSGEB bütçesinin Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) onaylanmasından dolayı hükûmete ve milletvekillerine teşekkür eden Uzkurt, KOSGEB'in destek bütçesinin yüzde 18-19'a varan oranlarda artırıldığı bilgisini paylaşarak, bu anlamda 2 milyar 250 milyona yakın bir KOSGEB bütçesinin onaylandığını vurguladı.
Uzkurt, 2019’da bu bütçeyi girişimci ve KOBİ'lere kullandıracaklarını hatırlatarak, bu bütçeyi doğru adreslere ve doğru bir şekilde kullandırıp, Türkiye ekonomisine daha fazlasıyla geri dönüşünü sağlayacak bir anlayışıyla bu desteklerin verileceğine işaret etti.
 
İHRACATA YÖNELİK ÜRETİM YAPAN KOBİ’LERE VERİLECEK DESTEK ARTIRILACAK
 
Uzkurt, sözlerini noktalamadan önce de önce ihracata dönük üretim yapan ya da bunun hazırlığında olan KOBİ'lere verilen desteklerin artırılacağından bahsetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol