kapat ikonu

Köprü geçiş cezalarının iade edileceği tarih belirlendi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’dan yaptığı açıklamasında köprü geçiş cezalarında iade sürecinin başlatıldığını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, köprü geçiş ihlalleri sebebiyle kesilen idari cezalarda iade sürecinin başlatıldığını ifade ederek, vatandaşların iade için 28 Şubat 2019'a kadar kendilerine en yakın vergi dairesine başvurmalarının yeterli olacağını bildirdi.
 
28 ŞUBAT’A KADAR VEGİ DAİRELERİNE BAŞVURMAK YETERLİ
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter’dan yaptığı açıklamasında uzun süredir gündemde yer edinen ve mağduriyetlerin yaratıldığı olay ile ilgili müjdeli haberi paylaştı. Albayrak, şahsi sosyal medya hesabı üzerinden, köprü geçiş ihlalleri sebebiyle kesilen idari cezalarda iade sürecini başlattıklarını dile getirerek, bunun için 28 Şubat'a kadar vergi dairelerine başvurmanın yeterli olacağını belirtti.
 
BAKAN ALBAYRAK’TAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI
 
Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, köprü geçiş ihlalleri sebebiyle kesilen idari cezalarda iade sürecinin başlatıldığının altını çizerek, vatandaşlardan iade için 28 Şubat 2019 tarihine kadar kendilerine en yakın vergi dairesine başvurmaları yönünde çağrıda bulundu.
 
TAHSİL EDİLEN PARA CEZALARININ İADESİ YAPILACAK
 
Albayrak, 2 Kasım 2016-31 Aralık 2018 tarihleri arası 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olduğu hâlde geçiş yapan araçlara ilişkin çıkarılan kanun gereği ceza verilmesi gereken kişilere idari para cezasının verilmeyeceğini kaydederek, verilmiş olanların ise tebliğ edilmeyeceğini, tahsil edilen idari para cezalarının da iadesinin yapılacağını açıkladı.
 
SON BAŞVURU TARİHLERİ
 
Başvuruların, en yakın vergi dairesinden temin edilecek başvuru dilekçesiyle 28 Şubat'a kadar gerçekleşebileceğine işaret eden Bakan Albayrak, iadelerin 29 Mart'a kadar tamamlanacağını kaydetti. Başvuru dilekçeleri, vergi dairesine, bankalara ya da PTT'ye yapılmış ödemeler için motorlu taşıtlar vergisi bakımından bağlı bulunduğu vergi dairesine hitaben, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) sanal POS'u üzerinden ya da KGM posta çeki hesabına yapılmış ödemeler adına Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Veraset ve Harçlar Vergi Dairesine hitaben hazırlanacağı vurgulandı.
 
DEVLETİMİZDEN ALLAH RAZI OLSUN
 
Aracının sınıfına göre normal şartlarda geçmemesi gerektiği hâlde bilmeden bu köprüleri kullandığını anlatan Ahmet Aydın isimli bir hak sahibi, ‘’İnanın bilseydik buradan bırakın araçla geçmeyi, 20 kilometre öteden havasını bile solumazdık. Ben kıt kanaat geçinen biriyim. Çocuklarım üniversite okuyor, mecburiyetten çalışıyorum. Bana hiç kimse ‘senin aracın buradan geçemez, yasak’ demedi. Aracımın normal fiyatından daha fazla ceza kesilmiş. Bazen günde 2-3 kez de geçtiğim oluyordu. Mümkünü yok ödeyemezdim bu cezaları. Devletimizden Allah razı olsun, sesimizi duydular ve bize el attılar.’’ dedi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol