kapat ikonu

KOP'a 15 senede 15,5 milyar TL’lik yatırım

DSİ'nin KOP kapsamında bölgedeki illere son 15 sene içerisinde yaptığı 15,5 milyar TL’lik yatırımla 850 bin 160 dekar alan sulamaya açılırken, 651 milyon TL’lik zirai gelir artışı elde edildi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlût Aydın, Konya Ovası'nın özlediği suya kavuşması adına KOP projesinin hızla devam ettiğini vurgulayarak, "Tahıl ambarı" olarak bilinen Konya'nın 100 senelik rüyasına kavuşacağını bildirdi.
 
651 milyon TL’lik zirai gelir artışı sağlandı
 
DSİ’nin KOP kapsamında Konya, Niğde, Karaman ve Aksaray’a 2003-2018 yılları arasında toplamda 15,5 milyar TL’lik yatırıma imza attığını anımsatan Aydın, bu 4 ilde son 15 sene içerisinde 4 içme suyu tesisi, 83 baraj ve gölet, 94 sulama tesisi ve 195 taşkın koruma tesisi yapımının tamamlandığına işaret ederek, 134 tesisin inşaatının devam ettiğini, 166 tesisin de planlama ve projelendirme aşamasının sürdüğünü açıkladı. Aydın, tamamlanan sulama tesisleri ile birlikte 850 bin 160 dekar tarım alanının sulamaya açıldığını yineleyerek, 651 milyon TL’lik zirai gelir artışı sağlandığını duyurdu.
 
Devam eden tesislerin 2023 yılında bitirilmesi hedefleniyor
 
9 milyon 527 bin 440 dekar alanda da toplulaştırma çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Aydın, bu doğrultuda 2 milyon 677 bin 580 dekar alanda çalışmaların tamamlandığını müjdeleyerek, tamamlanan enerji tesisleri ile senede 2,4 milyar kilovatsaat elektrik üretildiğini belirtti. Aydın, devam eden tesislerin maliyetinin ise 6 milyar TL olduğu bilgisini paylaşarak, 2023’te bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
 
GAP'ın ardından en büyük sulama yatırımı
 
Aydın, Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde'de yağışın Türkiye ortalamasının altında olduğunu hatırlatarak, bu illerdeki yağış ortalamasının 388 milimetre olduğunu aktardı. Türkiye ortalamasının 574 milimetre olduğuna dikkati çeken Aydın, bölgenin az yağış aldığını kaydederek, bu gerçeğin, suyun bir damlasının bile heba edilmemesi gerektiğini ortaya koyduğunun altını çizdi. Aydın, GAP’ın ardından en büyük sulama yatırımı olma özelliğine sahip olan KOP’un; sulama, içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşılamak, yer altı suyu seviyesini dengelemek, taşkına engel olmak, teknolojik ziraat yapmak, üretim artışı elde etmek, hayvancılığı geliştirmek, ağaçlandırma ve çevreyi korumak adına geliştirilen, sosyo-ekonomik kalkınmayı amaçlayan insan merkezli bölgesel kalkınma projesi olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 8'ini içine alan proje alanının, aynı zamanda sulanabilir tarım arazilerinin de yüzde 13'ünü oluşturduğunu anlattı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol