kapat ikonu

Konya savunma sanayisinde atağa kalktı

Son dönemlerde makine ve yedek parça endüstrisiyle öne çıkan Konya’da faaliyet gösteren 11 firma, Millî Savunma Bakanlığının onaylı tedarikçisi oldu.

Gazetecilere konuşan Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Memiş Kütükcü, uzun senelerden beri savunma sanayisi alanında çalışma yaptıklarını ifade ederek, kentte savunma sanayisi alanındaki üretim kabiliyetlerini artırmaya yönelik ciddi çalışmalar yürüttüklerini bildirdi. Yaptıklarından birinin de Konya'daki firmaların savunma sanayisi alanında onaylı tedarikçi sıfatını almasıyla ilgili bir süreç olduğuna işaret eden Kütükçü, Millî Savunma Bakanlığına bağlı askerî fabrikaların ihtiyaçlarını tedarik etmek için onaylı tedarikçi sürecine dâhil olan firmaların kendi etkinlikleri içindeki alanlarda direkt olarak alım yapmakla ilgili bir sürecin başlatıldığını belirterek, bu sürecin hem savunma sanayisi alanında ihtiyaçların hızlı tedariki hem de firmaların kabiliyetlerini ve yetkinliklerini artırma konusunda çok güzel bir adım olduğunu öne sürdü.
 
11 FİRMAYLA SINIRLI KALMAYACAK
 
Millî Savunma Bakanlığına bağlı fabrikaların ihtiyaçlarını direkt olarak karşılayacak 36 firmanın onaylı tedarikçi listesinin yayınlandığına dikkati çeken Kütükcü, yayınlanan listedeki 11 firmanın Konya'daki firmalar olduğunu vurgulayarak, yani bu firmaların Millî Savunma Bakanlığına bağlı askerî fabrikaların ihtiyaçlarını doğrudan tedarik etme imkânına kavuştuğunu dile getirdi. Kütükcü, bunun 11 firmayla sınırlı kalmayacağının sözünü vererek, şu anda 20 civarında firmanın da onaylı tedarikçi olma sürecini sürdürdüğü bilgisini paylaştı. İlerleyen dönemlerde bu sayının daha yukarıya çıkacağını öne süren
Kütükcü, kendilerinin hem Konya'daki firmaların yetkinlikleriyle Millî Savunma Bakanlığının askerî fabrikalarına tedarikçi olma sürecini sürdürdüklerini hem de diğer savunma sanayisi firmalarının tedarikçi olma süreçlerini yönettiklerini aktardı.
 
24 KONYALI SANAYİCİ İŞ ADAMI TARAFINDAN ŞİRKET OLUŞTURULUYOR
 
ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi AŞ iş birliğinde Konya'da kurulacak tesisin de savunma sanayisi alanında gerçekleşecek en önemli yatırımlardan biri olduğunu ileri süren Kütükcü, tesiste Türkiye'nin ihtiyacı olan savunma sistemlerinin imal edileceğini kaydederek, bu yatırımı da yakın zaman içerisinde hayata geçirmeyi planladıklarını ilan etti. Kütükcü, Konya'ya ana sanayi yatırımının da kazandırılacağını anlatarak, savunma sanayisi ihracatında 5'inci il konumunda bulunan Konya'nın savunma sanayisi kabiliyeti ve kapasitesini daha yukarılara taşımak istediklerini açıkladı. Konya'daki bu gelişmelerden ASELSAN-Konya ortak yatırım sürecini uzun zamandan beri takip ettiklerini vurgulayan Kütükcü, Konya Savunma Sanayi AŞ adında 24 Konyalı sanayici iş insanından oluşan şirketin yüzde 51'inin ASELSAN'a ait olduğunu duyurdu. Kütükcü, şu anda kuruluşu tamamlanan Aselsan Konya Silah Sistemleri AŞ'nin yatırımlarıyla ilgili çalışmaların da devam ettiğini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol