kapat ikonu

Konya Metroya Kavuşuyor

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan yeni açıklamalarda Konya ili için metro yapımına başlanacağı müjdesi verildi.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan yeni açıklamalarda Konya ili için metro yapımına başlanacağı müjdesi verildi.
 
Hızlı ulaşım ağı olması ve pek çok trafik sorununu ortadan kaldırması amacıyla metro büyük şehirlerde en çok kullanılan toplu taşıma araçlarından birisi olarak ifade ediliyor. Büyük şehirler için planlanan ulaşım projelerine bir yenisi daha eklendi ve Başbakan Binali Yıldırım vermiş olduğu müjde ile Konya halkını sevindirdi.
 
Metro ulaşımı bulunmayan ancak yüz ölçümü bakımından en büyük il olan Konya'da bu yıl için metro inşaatına başlanması planlanıyor. Bir süredir yapılması beklenen metro hattı için yakın zamanda ihale çalışmalarının başladığı öğrenildi.
 
Metro çalışması için toplam harcanacak bütçenin 5 milyar lira olduğu olduğu açıklandı. Proje iki aşamadan oluşacak. Birisi Selçuk Üniversitesi kampüsünden başlayacak olan güzergahın hızlı tren garına kadar devam etmesi planlanıyor. Ardından ikinci projenin ise yine üniversiteden başlayıp Meram ilçesine kadar gitmesi amaçlanıyor. Bölgede hızlı tren kullanımının giderek yaygınlaşması halinde hızlı tren garının yeni inşaatı devam ediyor. Kapasitenin artırılması için çalışmalar devam ediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol