kapat ikonu

Konuttaki kira zammında 'yüksek oran'a dikkat!

Kira artışlarında Yİ-ÜFE dikkate alındığı, gerek ÜFE'nin, gerekse TÜFE'nin birden fazla hesaplanma yöntemi bulunduğu bildirildi.

  • Gündem
  • 13 Ekim 2018 14:34
  • Son Güncelleme: 13 Ekim 2018 14:35
Uzmanlar, kira artışlarında Yİ-ÜFE’nin dikkate alındığını belirtirken, gerek ÜFE'nin, gerekse TÜFE'nin birden fazla hesaplanma yöntemi olduğu konusunda uyarılarda bulundu.
 
Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Avukat İzzet Doğan, Borçlar Kanunu'nda yer alan düzenlemeye göre kira artışlarında Yİ-ÜFE’nin dikkate alındığı konusunun altını çizerek, ÜFE'nin ve TÜFE'nin birden fazla hesaplanma yöntemi olduğunu ifade etti ve bu konuda çeşitli uyarılarda bulundu.
 
YÜZDE 21,36 DİKKATE ALINACAK
 
Yargıtay'ın içtihadına göre konutta yıllık kira artışında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nin (Yİ-ÜFE) yıllık artışının değil 12 aylık ortalamasının dikkate alınması gerektiğine dikkat çeken Doğan, buna göre kira artışının en fazla yüzde 46,15 değil, yüzde 21,36 olabileceğini açıkladı.
 
KONUT SAHİPLERİ TÜİK’İ BEKLİYOR
 
Ekim-kasım ayları kira kontratlarının yoğun bir şekilde yenilendiği dönem olarak biliniyor. Milyonlarca konut sahibi ise kira artışı için TÜİK tarafından açıklanacak rakamları bekliyor.
 
DÜZENLEME İLE Yİ-ÜFE DİKKATE ALINIYOR
 
Borçlar Kanunu'nda yer alan düzenlemede, kira artışına 1 Temmuz 2012'den beri yasal bir üst sınır getirildiği için kira artışlarında Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) dikkate alınıyor.
 
ÜFE VE TÜFE’NİN BİRDEN FAZLA HESAPLAMA YÖNTEMİ VAR
 
Meskenler için geçerli olan bu kural, iş yerleri için 1 Temmuz 2020'ye kadar ertelendiği öğrenildi. Ancak ÜFE'nin ve Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) birden fazla hesaplanma yöntemi mevcut.
 
KANUNDA NEYE GÖRE DEĞİŞİM YAPILACAĞI BELİRTİLMEMİŞ
 
İzzet Doğan, TÜİK'e göre bu oranların, bir önceki aya göre değişim, önceki yılın aynı ayına göre değişim, son on iki aylık ortalamalara göre değişim şeklinde hesaplandığını kaydederek, yıllık kira artırımının bu oranlardan hangisine göre yapılacağının belirtilmediğinin altını çizdi.
 
12 AYLIK ÜFE’YE GÖRE HESAPLANIYOR
 
Bundan durumdan dolayı bazı mesken sahipleri en çok çıkan oranlarda kira artışı yapmaya kalkışabiliyor. Ancak her ne kadar kanunda hangi orandan zam yapılamayacağı belirtilmese de Yargıtay'ın verdiği karara göre yıllık kira artışları ÜFE'nin on iki aylık ortalamalarına göre hesaplanacağı, yani yıllık bazda artış oranına göre olmayacağı Doğan tarafından kaydedildi.
 
Yargıtay içtihadına göre ekimde yıllık kira artışı en fazla yüzde 21,36 olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol