kapat ikonu

Konutlarda Yeni Dönem Başlıyor

Konut yapım oranları her geçen gün artarken bu konu hakkında önemli kararların verildiği öğrenildi. Bu süreçte konut yapımında yeni bir dönemin başlatılmasına karar verildi.

  • Emlak
  • 04 Temmuz 2017 08:45
Konut yapım oranları her geçen gün artarken bu konu hakkında önemli kararların verildiği öğrenildi. Bu süreçte konut yapımında yeni bir dönemin başlatılmasına karar verildi.
 
Konut alım satım işlemlerinin yoğun bir şekilde gerçekleşmesi konut ihtiyacını hızlı bir şekilde artırmaya başladı. Bu süreç içerisinde kentsel dönüşüm bölgelerinde kat sayısı her geçen gün biraz daha yükselmeye başladı. Son olarak alınan kararlarla birlikte bina oturum tabanının yüzde 60 seviyelerinden yüzde 40 seviyelerine düşürülmesine ve dolayısı ile genişletilmesine karar verildi. Alanın genişletilmesi ile birlikte kat sayısının azaltılması planlanıyor. Örnek vermek gerekirse bir arsa için daha önceki dönemlerde 5 kat çıkıldığı düşünüldüğünde yeni sistemde bu kat sayısının 3 olarak belirlendiği öğrenildi.
 
Konut sektöründe gerçekleştirilen yeni adımlarla birlikte stüdyo daireler hakkında büyük bir karar verilmişti. Stüdyo dairelerin boyutları hakkında bir değişikliğe gidilmiş ve en az 28 metrekare olmasına karar verilmişti. 1+0 olarak tasarlanan stüdyo dairelerin tamamen ortadan kaldırılmasına karar verildi. En küçük stüdyo dairelerin 1+1 olması zorunlu hale getirildi.
 
Yeni alınan kararlarla birlikte konut sisteminde yapılan değişiklikler sonrasında dairelerin içi büyütüldü. En küçük oturma odası 12 metrekare olurken yatak odası için 9 metrekare mutfak ve banyo için 3.3 metrekarelik bir alanında belirlendiği açıklandı. Stüdyo dairelerde bu sayede bir odanın ayrı olması zorunlu olacak. Binaların çevredeki uyumu bozmaması adına artık istenilen renge boyanmasının mümkün olmayacağı belirlendi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol