kapat ikonu

Konut sektörü yeni yıldan umutlu

Döviz kurundaki spekülatif dalgalanmalar ve faiz oranlarının artmasından etkilenen konut sektörünün temsilcileri, 2018’in sonuna doğru yaşanan hareketlilikten dolayı yeni yıla umutla bakıyor.

  • Emlak
  • 19 Aralık 2018 01:52
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Mehmet Albayrak, Türkiye'nin lokomotifi inşaatın, ülkedeki döviz kurundaki meydana gelen spekülatif dalgalanmalar ve faiz oranlarındaki artıştan en çok etkilenen sektör olduğunu ifade ederek, sektörün geçen senenin rakamlarını yakalamak için inşaat yapı maliyetlerinin artışına karşı fiyatlarda indirim yoluna gittiği anlattı.
 
Albayrak, enflasyonla mücadele kampanyaları ile birlikte indirimlerin satışlarda hareketlilik yarattığını dile getirerek, Bursa dâhil birçok ilde yeni konut projelerinin ertelendiğini vurguladı.
 
EKİM AYINDA KONUT SATIŞLARINDA HAREKETLENME YAŞANDI
 
Mevcut projelerin maliyet artışlarından daha fazla etkilenmeden bitirilmeye çalışıldığına işaret eden Albayrak, konut satış istatistiklerinin sektörün durumunu okumakta kendilerine yardımcı olduğunu savunarak, son aylarda yaşanan dalgalanmanın ardından alınan kısmi önlemlerle ekim ayında konut satışlarında bir hareketlenme yaşandığını aktardı.
 
BURSA EKİMDE KONUT SATIŞI İLE TÜRKİYE’DE 5’İNCİ SIRADA YER ALDI
 
Albayrak, Bursa’nın 2018 Ekim ayında 5 bin 481 konut satışı ile Türkiye'de 5'inci sırada yer aldığını anımsatarak, geçen yılın ekim ayında 4 bin 295 konut satışı yapıldığını bildirdi. Albayrak, aşağı doğru giden bir ivme içindeyken bu artışın inşaat firmaları için umut verici olduğunu öne sürerek, bunun sadece Bursa özelinde olmadığını ve genel olarak da umut olduğunu vurguladı.
 
KONUT ALICISININ ÖNCELİKLİ TERCİHİ NİLÜFER OLDU
 
Yeni yapılaşmanın devam ettiği ve yatırım değerinin yüksek olduğu Nilüfer’in bu ivmeden en kârlı çıkan bölge olduğundan bahseden Albayrak, konut alıcısının öncelikli tercihinin yeni yatırımlar olduğunu söyledi.
 
2 BİN 906 KONUT İLK DEFA SATILDI
 
Albayrak, ekim ayında 2 bin 906 konutun ilk defa satıldığını, 2 bin 512 konut satışının da ikinci el olarak gerçekleştiğini anlatarak, Bursa’da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre bakıldığında da ilk satışların yüzde 39,7 artış gösterdiğini dile getirdi.
 
KREDİLİ KONUT SATIŞLARINDA YÜZDE 78 DÜŞÜŞ
 
Kredili satışlarda yüzde 78’e varan düşüşü endişe verici olarak yorumlayan Albayrak, Bursa’da Ekim 2018'de ipotekli satış rakamlarının 278 olduğunu, eylül ayında ipotekli satış rakamlarının ise 495’te kaldığını açıklayarak, dövizin en yüksek olduğu ağustos ayında ise ipotekli satış rakamlarının 523 olarak gerçekleştiğini hatırlattı.
 
2019 YILI İYİ OLACAK
 
Bir inşaat firmasının genel müdürü Levent Oruç ise enflasyon ve kredi faizlerinde meydana gelen spekülatif artışın Türkiye genelinde inşaat sektörünü son derece olumsuz etkilediğini dile getirerek, yılın son döneminde sektörde bir hareketlilik yaşandığını belirtti. Oruç, konut sektöründe bir daralma yaşandığının altını çizerek, enflasyonla topyekûn mücadele verdiklerini ve 2019’un iyi geçeceğini aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol