kapat ikonu

Konut satışlarında büyük patlama!

Son 9 aylık süreç içerisinde yapılan araştırmalar sonrasında 1 milyon konutun satıldığı ifade edildi.

  • Emlak
  • 25 Ekim 2017 11:54
Son 9 aylık süreç içerisinde yapılan araştırmalar sonrasında 1 milyon konutun satıldığı ifade edildi.
 
Konut satışlarının son dönemlerde giderek arttığı tespit edildi. Özellikle 9 aylık süreç incelemeye alındığı zaman konut satışlarında adeta bir patlamanın meydana geldiği öğrenildi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan incelemeler sonrasında konut satışlarının bir önceki yıla oranla yüzde 16.7 oranında arttığı tespit edildi.
 
2017 yılının ilk 9 aylık dönemine bakıldığı zaman konut satışlarının 1 milyon 30 bin 728 seviyelerinde gerçekleştiği öğrenildi. Geçen yıl bu rakam 935 bin 811 olarak kalmıştı. Bu süreçte konut fiyatlarında da yaşanan atış son derece dikkat çekmişti.
 
Konut satışlarında meydana gelen artışın bu süreç içerisinde reel bir sıçrama olduğu belirlendi. Üçüncü çeyrek sonrasında da aynı artışın devam ettiği belirlenirken yıl sonuna kadar yaşanan artışın devam edeceği beklenenler arasında yer alıyor. Türkiye'nin farklı bölgelerinde satışların orantısız olduğu ancak toplam satış oranlarını etkilemediği açıklandı. İstanbul'da satışlar üzerinde herhangi bir olumsuz durumun yaşanmadığı ve aksine rekabetin giderek arttığı açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol