kapat ikonu

Konut sahibi olmak için en uygun dönem

Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı, konut almak için en uygun dönemin içerisinde bulunulduğunu iddia etti.

  • Emlak
  • 09 Ocak 2019 23:46
Edirne Genç İş Adamları Derneği Başkanı İnci, konut sahibi olmak için en uygun dönemin içerisinde bulunulduğunu ileri sürdü.
 
Edirne Genç İş Adamları Derneği (EGİAD) Başkanı Hakan İnci, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle basın mensuplarıyla bir araya geldi. İnci, burada şehir ve ülke ekonomisine ilişkin yorumlarda bulundu.
 
BİRİKİMİ OLANLAR İÇİN UYGUN DÖNEM
 
İnci, konut faizlerinde uygulanan düzenlemeler, piyasadaki konut fazlalığı ve sektörün nakit ihtiyacından ötürü konut fiyatlarının ucuz seyrettiğini ifade ederek, birikimi olan ve ev almak isteyen vatandaşlar için uygun bir dönemden geçildiğini, bu fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini bildirdi. Ev almak için uygun bir dönem olduğunu belirten İnci, içinde bulunulan dönemin konut almak için en uygun dönem olduğunu öne sürerek, insanların parasını vadeli hesaba yatırarak senelik yüzde 20 kâr elde etmeyi planladığını dile getirdi.
 
DÜŞÜK MİKTARDA KREDİ KULLANACAKLAR FAİZ ORANLARINA BAKMASIN
 
İnci, bir sene sonra bu şekilde ev almayı düşünenlerin yanılacağını vurgulayarak, bugün 300 bin Türk lirası olan evin, bir sene sonra yine 300 bin Türk lirası olmayacağını aktardı. Bankanın yüzde 20 oranında faiz vereceğini ancak alınmayı düşünülen evin 350 bin Türk lirası olacağına işaret eden İnci, bundan dolayı o yönden bir kâr edilemeyeceğini vurgulayarak, şu anda sektörün ciddi bir nakit ihtiyacı olduğu için ev almayı düşünen insanların bu durumda almalarının daha mantıklı olduğunu söyledi. İnci, düşük miktarda kredi kullanacakların, faiz oranına bakmaksızın kullanabileceğine dikkati çekti.
 
MÜTEAHHİTLERİN EN UCUZ SATIŞ YAPTIĞI DÖNEM
 
10 yıllık konut kredileri olduğundan bahseden İnci, önümüzdeki dönemlerde faizlerin aşağı indiğinde bireysel kredilerin yapılandırılma şansı olduğu için insanların yüzde 2 ile konut kredisine başlayıp yüzde 1 ile de devam edebileceğini öne sürdü. İnci, bu arada ucuz konut alma şansları bulunduğunu dile getirerek, şu anda müteahhitlerin en ucuz satış yaptığı dönem olduğunu hatırlattı.
 
Vatandaşların yatırımlarını vadeli yapıp bir sene sonra ev alma düşüncesi içerisine girmemesini isteyen İnci, bunu yapamayacaklarını savunarak, inşaat maliyetlerinin yükseldiğini ve buna bağlı olarak da ev fiyatlarının da artacağını bildirdi. İnci, Edirne'ye gelen Bulgar ve Yunan turistlerin şehir ekonomisine katkı yarattıklarına da değinerek, daha fazla turist çekilmesi adına komşu ülkelerde tanıtım çalışmaları yapılması gerektiğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol