kapat ikonu

Konut kredisi faizleri düştü, talep patlaması yaşandı

Konut kredilerinde faiz indirimi yapan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, başvuru sürecine dair açıklama yayımladı.

  • Emlak
  • 06 Ağustos 2019 13:35
  • Son Güncelleme: 06 Ağustos 2019 14:06

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, geçtiğimiz hafta konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına düşürmüştü. Bu gelişme sonrası müşterilerden yoğun talep gelmesi üzerine, üç banka ortak bir açıklama yayımladı.

İki günde 13 bin müşteri başvuru yaptı

Faiz indiriminin yapıldığı ilk iki gün içerisinde üç bankaya toplamda 13 binden fazla müşterinin, 2,1 milyar liranın üzerinde konut kredisi başvurusu yapıldığı belirtilen açıklamada, "Belirtilen başvuru tutarı bugüne kadar iki gün içinde yapılan en yüksek konut kredisi başvurusudur. Vatandaşlarımızca gösterilen yoğun ilginin önümüzde dönemde de devam edeceği beklenmektedir” denildi.

Bakan Albayrak: Kazanımları daha da ileri taşıyacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, kamu bankalarınca başlatılan faiz indiriminin, vatandaşın teveccühünü kazanırken, inşaat sektörünün beklediği hareketlenmenin de başlangıcı olduğunu belirtti.

Düşük faizli kredilere rekor seviyede talep geldiğine işaret eden Albayrak, "Dengelenme sürecinin kazanımlarını kısa zamanda daha da ileri taşıyacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Talepler rekor kırdı

Kamu bankalarımızın başlattığı faiz indirimi, vatandaşlarımızın teveccühünü kazanırken inşaat sektörünün beklediği hareketlenmenin de başlangıcı oldu. Düşük faizli kredilere rekor seviyede talep geldi. Dengelenme sürecinin kazanımlarını kısa zamanda daha da ileri taşıyacağız.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, geçen hafta konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmiş, ikinci el dahil tüm konutlar için aylık yüzde 0,99'dan başlayan oranlarla 180 aya kadar vade ile tüm vatandaşlara kredi kullanma imkanı sunmuştu.

Üç kamu bankasının ardından Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım da konut finansmanı oranlarında indirime gitmişti.

Özel bir banka konut kredisi faizlerini düşürdüÖzel bir banka konut kredisi faizlerini düşürdü
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol