kapat ikonu

Konut kredisi çekenlere yapılandırma müjdesi!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank; ağustos ayından önce konut kredisi çekenlerin kredilerini yeniden yapılandırma kararı aldı. İşte yapılandırmanın şartları...

  • Emlak
  • 01 Ekim 2019 16:23
  • Son Güncelleme: 01 Ekim 2019 16:26

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank; ağustos ayında konut kredisi faiz oranlarını 0,99’un altına çekmişti. Üç bankadan yeni bir hamle daha geldi. Buna göre, son konut kredisi indirim kampanyasından önce 500 bin TL’ye kadar kredi çekenlerin, kredileri 0,99 faiz oranıyla yeniden yapılandırılacak.

Hani bankalar, faiz oranlarını yüzde kaça düşürdü?

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamada, ekonomideki olumlu gelişmeler, faizler ve enflasyondaki düşüşe paralel olarak ağustos ayı itibarıyla konut kredisi faiz oranlarının da düşürdüğünü, alınan yeni kararla ağustos ayından önce 500 bin TL’ye kadar konut kredisi çeken vatandaşların, kredi faiz oranları 0,99 faiz oranı ile yeniden yapılandırılacak.

Kimler yararlanabilecek?

Açıklamada, ağustos ayında konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirim öncesi üç kamu bankasından birinden 500 bin TL altında kredi kullanan müşteriler talep etmeleri durumunda, mevcut kredilerini yüzde 0,99 faiz oranıyla yeniden yapılandırma imkanı bulanacak.

Yararlanmak isteyenler ne yapacak?

Yeniden yapılandırmadan yararlanmak isteyen müşterilerin ilgili bankaya başvurması gerektiği hatırlatılan açıklamada, “500 bin liranın altında kredi borcu olanların aylık yüzde 0,99 oranından, 500 bin lira üzerinde kredi borcu bulunanların ise bankaların bu tutarlar için uyguladıkları cari faiz oranlarından kredileri yenilenebilecektir” denildi.

Bakan Albayrak’tan açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Kamu bankalarımız, konut kredisi kullandırdığı vatandaşlarımız için faiz indirimi yaparak kredilerini daha uygun maliyetle yenileme imkanı getirdi.

Ekonomideki her iyileşmeyi vatandaşlarımıza yansıtmaya devam ediyoruz. Konut kredisi yenileme imkanı hayırlı olsun" paylaşımını yaptı.

Üç kamu bankasından konut kredisi yapılandırma kararıÜç kamu bankasından konut kredisi yapılandırma kararı
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol