kapat ikonu

Konut kredilerindeki faiz oranları ne kadar düştü?

Ekonomideki dengelenme süreci sonrası bazı kamu bankaları ve özel bankalar konut kredisindeki faizleri düşürmeye başladı. Peki konut kredisi kullananlar ne kadar faiz ödeyecek?

  • Kredi
  • 19 Haziran 2019 12:30

Son aylarda sürekli yükseliş trendinde olan döviz kuruna Merkez Bankası tarafından yapılan müdahale sonucu faiz oranları hayli yükselişe geçti. Bu kapsamda konut kredilerinin faiz oranları 11 hafta gibi kısa bir sürede 28 puan artış gösterdi.

Dolarda son durum ne?

Piyasaların kapalı olduğu Ramazan Bayramı tatili sürecinde ise Türk Lirası yükseliş trendine girdi ve tüm hafta boyunca bu şekilde devam etti. Hafta içinde de borsa 94.5 puana yükselerek dolar 6.66’ya kadar geriledi.

Faiz oranlarında son durum ne?

Bu gelişmeler sonrası bankalar konut kredilerindeki faiz oranlarını düşürme kararı aldı. ICBC Bank ile Akbank’ın konut kredilerinin faiz oranlarını düşürmemesi diğer bankaların da faiz oranlarını düşüşe geçirdi ve faiz oranlarının ortalaması yüzde 2.12 seviyesine geriledi.

Faiz oranlarında düşüş yaşanabilir

Ekonomideki bu dengelenme süreci sonrası Merkez Bankası’nın faiz politikasında ve oranlarında değişikliğe gitmeyeceği belirtildi. Eğer böyle bir durum söz konusu olursa konut kredisi faiz oranlarında büyük bir düşüş yaşanması bekleniyor.

100 bin TL kredi kullananlar ne kadar faiz ödüyor?

Yapılan piyasa araştırmalarına göre, şu anda en düşün faiz oranı ile 100 bin TL kullanımlar için yüzde 1,55 konut kredisi faiz oranının olacağı görülüyor. 100 bin TL’den fazla kullanımlarda ise bu oranın yüzde 1,65’e yükseldiği görülüyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol