kapat ikonu

Konut kirası ve değer artış kazancı vergisinin ikinci taksitlerinin ödenme tarihi ne zaman?

Konut ve iş yeri sahipleri için kira vergisi ile değer artış kazancı vergisinin ikinci taksit ödemeleri ne zaman? Mükellefler merakla araştırma yapmaya başladı.

  • Emlak
  • 13 Haziran 2019 11:53

Geçen sene sahip olduğu konutu ya da iş yerini kiraya veren mülk sahipleri ile bunların satışını yapan kişiler, elde ettikleri gelirler için vergi ödemekle yükümlüler. 1 Mart 2019’da başlayan gelir vergisi dönemi 31 Mart 2019’da sona erdi. Kira ve değer artış kazancı için ödenen vergilerin ikinci taksitleri 1 Temmuz 2019’da ödenmeye başlamıştı. Bu ödemelerin son tarihi ise 31 Mart 2019 oldu. Belirtilen tarihler arasında beyan vermeyenler ya da ödeme yapmayanlar ceza faizi ödemek zorunda kalacaklar.

Kimler vergi vermekle yükümlü değildir?

Kira gelir vergisini, konutunu kiraya veren ve 3 bin 800 TL’den daha çok maddi getirisi olan kişiler ödemekle yükümlüdür. Bu sınırın altına kalanlar hem vergi mükellefi olmuyor hem de beyanname vermek durumunda kalmıyorlar.

Kimler, ne vergisi ödüyor?

Türkiye’de gayrimenkulü olan herkes vergi ödemektedir. Konut ile iş yer sahipleri çevre temizlik vergisi, kira elde edenlerin kira vergisi, 2018’de konutunu satanlar değer artış vergisi, mirasçıların da miras vergisi ödemekle mükelleftir. Tüm ödemeler, vergi dairesinden yapılmaktadır.

 

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol