kapat ikonu

Konut fiyatları düşecek mi?

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, 2017 yılının Şubat ayında 2. konut seferberliği için konut kredisi faiz oranlarını düşürüp vade sayısını 240 aya çıkarmayı hedefliyor.

  • Emlak
  • 21 Ocak 2017 00:01
  • Son Güncelleme: 21 Ocak 2017 00:04

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 seviyesinden 0.50 düzeyine inmesinin ardından konut satışlarında artış bekleniyor. Sınırlı sayıdaki konutlardan birine sahip olmak için ise harekete geçmenin tam zamanı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu gerek siyasi gerek ekonomik gelişmelerin ardından konut satışlarının olumsuz yönde etkilenmemesi için konut kredisi faiz oranları bir nebze de olsun düşürülmüştü. 0.70 faiz oranı ve 120 ay vade ile konut sahibi olmak isteyenlere yönelik yeni bir kampanya gündemde.

Hem bankalar hem de Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları konut satışlarını canlandırmak adına yeni adımlar atmak için bir araya geldi. Yeni kampanya kapsamında 2017 Şubat ayından itibaren konutlar 240 ay vade ile satışa sunulacak.

Yaklaşık olarak yüzde 0.90 seviyesinde ilerleyen konut kredisi faiz oranları Emlak Konut kampanyası dahilinde yüzde 0.50 seviyesine çekilecek. Faiz oranlarının azalması sonrasında ise konut fiyatlarının yüzde 25 düzeyinde azalması bekleniyor.

50 milyar TL gelir bekleniyor

Gündemde olan Emlak Konut projesi kapsamında yaklaşık olarak 15 bin konut ve işyerinin satılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak daha önceki kampanyaya benzer bir sürecin olacağı ve satılacak olan konutların sınırlı tutulacağı tahmin ediliyor. Yeni kampanyanın ayrıntıları henüz ortaya çıkmasa da bir önceki projede olduğu gibi firmalara yaklaşık yüzde 20 oranında kontenjan ayrılacak. Yani satılması düşünülen konut sayısının 50 bini bulması bekleniyor. Bu satışın ardından ise yaklaşık 50 milyar TL gelir elde edileceği belirtiliyor.

Emlak Konut GYO, 2016 yılının Ağustos ayında gerçekleştirmiş olduğu kampanya kapsamında 2 bin 547 bağımsız bölüm karşılığında 1 milyar 960 milyon TL değerinde satış gerçekleştirmişti. Yeni düzenlenecek olan kampanya ile birlikte bu gelirin çok daha üzerine çıkılması hedefleniyor. Düşük faiz oranı ve 240 ay vade ile konut sahibi olmak isteyen kişilerin zaman kaybetmeden harekete geçmesi gerekiyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol