kapat ikonu

Konut fiyatları düşecek! Bakanlık harekete geçti

Hem konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması hem de konut fiyatlarının giderek artması iki bakanlığı harekete geçirdi. Her kesimden vatandaşın konut sahibi olabilmesi için gayrimenkullerin değerleri tekrar hesaplanacak.

  • Emlak
  • 21 Şubat 2017 11:53

Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü çalışmalar sonrasında gayrimenkulün gerçek değerini açığa çıkaracak kriterler getiriliyor. Bu doğrultuda her ilin ve ilçenin konut değerleri yeniden düzenlenecek.

Konut alım satımlarında adeta tartışma konusu olan değerleme sorununun çözüme kavuşturulması için izlenecek yol haritası Şubat ayı sonunda masaya yatırılacak. Ayrıca tapuda düşük harç bedeli ödeme sorunu tarihe karışacak ve harç ödemeleri evin gerçek değeri üzerinden yapılacak.

Konut satışları artış gösteriyor

Mevcut konut alım satım işlemlerinde belediyelerin emlak rayiç değerleri ön planda tutuluyor. Bu rakam da konutun gerçek değerini yansıtmadığı için alınan tapu harçlarının ciddi oranda düşmesine neden oluyor. Normal şartlar altında 1 milyon TL değerinde olan bir konutun tapudaki rayiç bedeli yaklaşık olarak 200 bin TL’yi buluyor.

Ev, arsa ve dükkan değerleri hangi kriterlere göre belirleniyor?

Konut, dükkan ve arsa gibi gayrimenkullerin değerlenmesinde alışveriş merkezi, okul, hastane, metro gibi yerlere olan uzaklık dikkate alınacak. Buna ilaveten evin ana cadde üzerinde yer alıp almadığı, ilave imar hakkı, kat izni gibi veriler de gayrimenkulün değerini belirleyen unsurlar arasında yer alacak.

Avrupa Birliği ilkeleri uygulanacak

Artan gayrimenkul değerine bir standart getirilmesini ön gören çalışma Avrupa Birliği’nin farklı ülkelerinde de uzun süredir uygulanıyor. Bu konu yaklaşık 9 yıl önce Türkiye’de yine gündeme gelmişti. Ancak o zaman şartlar elverişli olmadığı için bu konu rafa kaldırılmıştı.

Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olmasının yanında artan konut fiyatları da vatandaşın elini kolunu bağlamaya devam ediyor. Her kesimden vatandaşın konut sahibi olabilmesi için harekete geçen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı, konut fiyatını belirleyen kriteri yeninden düzenlemeye karar verdi. Böylece ev sahipleri konutlarını satarken değerinden fazla ücret talep edemeyecek. Bu uygulamanın en geç Mart ayının başına kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol