kapat ikonu

Konut alan yabancı, eşyasına 4,5 milyar TL harcadı

Yabancılar, yılın ilk 10 ayında Türkiye'den aldıkları konuta ortalama 850 bin TL öderken, iç dizayn, beyaz eşya, ev/mutfak aletleri, döşeme gibi evin eşyasına da 150 bin TL harcadı.

  • Emlak
  • 17 Aralık 2018 16:58
Yabancıların yılın ilk 10 ayında Türkiye'den aldıkları konuta ortalama 850 bin TL ödediğini ifade eden Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Akbal, iç dizayn, beyaz eşya, ev/mutfak aletleri, döşeme gibi evin eşyasına da 150 bin TL harcadığını açıkladı.
 
Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, yabancıların senenin ilk 10 ayında Türkiye'den aldıkları konuta ortalama 850 bin TL ödediğini dile getirerek, iç dizayn, beyaz eşya, ev/mutfak aletleri, döşeme gibi evin eşyasına da 150 bin TL harcadığını açıkladı. Yılın 10 ayında yabancılara 30 bin 431 adet konut satıldığı bilgisini paylaşan Akbal, bu evlerin içinin döşenmesi için ödenen ve ödenecek tutarın 4,5 milyar TL’yi aştığını söyledi.
 
YABANCILAR DÖVİZ KURLARININ ETKİSİYLE YATIRIMLARINI ARTIRDI
 
Yabancılara konut satışında 2018'in çok iyi geçtiğini anlatan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi de olan Akbal, ekim ayında aylık bazda ilk kez 6 bin adedin üzerine çıkılarak Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldığını vurgulayarak, sektörün yapmış olduğu kampanyalar ve döviz kurlarının etkisiyle yabancıların konut yatırımlarını artırdığını ileri sürdü.
 
YABANCIYA KONUT SATIŞINDA YÜZDE 134,4’LÜK ARTIŞ
 
Akbal, ekim ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yabancıya konut satışının yüzde 134,4 artarak 6 bin 276'ya ulaştığını açıklayarak, bu senenin 10 ayında yabancılara konut satışının 2017'nin aynı dönemine nazaran yüzde 69,8 artışla 30 bin 431 olarak gerçekleştiğini belirtti. Akbal, geçen senenin tamamında yabancılara 22 bin 234 konut satışı yapıldığını hatırlatarak, 2018'de bu rakamın 40 bine ulaşmasının öngörüldüğünü söyledi.
 
KONUT HARİCİ 150 BİN TL’LİK HARCAMA
 
Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, konut alan yabancıların sadece ev için ödeme yapmadığına işaret ederek, yabancıların bu yılın ilk 10 ayında Türkiye'den aldıkları konuta ortalama 850 bin TL ödediğini, iç dizayn, beyaz eşya, ev/mutfak aletleri, döşeme gibi evin eşyasına da 150 bin TL harcadığını duyurdu.
 
YABANCILAR NORMAL TURİSTTEN KATBEKAT FAZLA HARCIYOR
 
Akbal, yılın 10 ayında yabancılara 30 bin 431 adet konut satıldığını bildirerek, bu evlerin içinin döşenmesi için ödenen ve ödenecek tutarın 4,5 milyar TL’yi aştığını ileri sürerek, bu rakamın sadece evin içerisi için olduğunu vurguladı. Bu yabancıların uçak biletine, eğlencesine, yemek-içmek ve sosyal faaliyetlerine kadar harcamaları olduğuna değinen Akbal, yabancı konut alıcısının normal turistten katbekat fazla harcadığını aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol