kapat ikonu

Konteynerler yerli X-ray’den geçecek

X-ray tarama sistemleri millî kaynaklarla yerli olarak üretilecek. TÜBİTAK ve yerli girişimcilerle Ticaret Bakanlığının ortak çalışmalarının ardından konteyner ve kamyonlar, bu cihazlardan geçecek.

  • Gündem
  • 09 Aralık 2018 11:49
  • Son Güncelleme: 09 Aralık 2018 12:18
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, organize suç ve terör örgütlerine finansman yaratması, kamu gelirinde kayba sebep olması ve rekabetin olumsuz etkilenmesi sebebiyle yasa dışı ticaret ve kaçakçılıkla mücadeleyi kararlılıkla devam edeceklerini ifade etti.
 
Pekcan, kaçakçılıkla mücadele kapsamında, son 5 yılda teknolojiye 300 milyon liralık yatırım yaptıklarını hatırlatarak, söz konusu yatırımlar sayesinde gümrüklerin Avrupa'nın ileri teknolojiyi en yoğun kullanan gümrüklerin başında geldiğini öne sürdü.
 
KARA, HAVA, DENİZ ARAÇLARI KESİNTİSİZ TAKİP EDİLİYOR
 
Hayata geçirdikleri sistem ve programların ardından, şüpheli hareketleri analiz ederek yalnızca potansiyel tehdit içeren işlemlere odaklandıklarına işaret eden Pekcan, Bakanlıkta bulunan Komuta Kontrol Merkezi sayesinde kara, hava, deniz araçlarının kesintisiz takip edildiğini, yolcu risk analizleriyle şüpheli yolcuların izlendiğini belirtti.
 
ÇEŞİTLİ SİSTEMLERLE KARA VE HAVA SAHASI KONTROL EDİLİYOR
 
Pekcan, Türkiye'nin dış dünyaya açılan noktaları olan kara kapıları, havaalanları ve deniz limanlarını X-ray tarama sistemleri başta olmak üzere, yüz tanıma ve plaka tanıma sistemleriyle güçlendirdiklerini anlatarak, bu sistemleri destekleyen ‘’varış öncesi yolcu bildirimi’’, ‘’hava takip’’, ‘’araç takip’’, ‘’gemi takip’’ programlarıyla birlikte kara ve hava sahasını kullanan araçların kontrol edildiğini kaydetti.
 
YOLCU BAGAJLARININ ÜÇ BOYUTLU GÖRÜNTÜSÜNÜ VEREN SİSTEM KULLANILIYOR
 
İnsansız hava araçlarının da gümrük denetimlerinde kullanılmaya başlandığını dile getiren Pekcan, gümrüklerde ilk kez İstanbul Havalimanı'nda yolcu bagajlarının üç boyutlu görüntüsünü veren CT Bagaj Tarama Sistemi ve uyuşturucu kuryelerin tespitinde kullanılan Vücut Tarama Sistemi'ni etkin olarak kullanıldığını açıkladı.
 
KONTEYNER VE KAMYONLAR YERLİ X-RAY’LERDEN GEÇECEK
 
Bakan Pekcan, dünyada yeni geliştirilen teknolojileri gümrüklere kazandırdıklarına dikkati çekerek, X-ray tarama sistemlerini millî kaynaklarla yerli olarak üretileceğini aktardı. Bu kapsamda TÜBİTAK ve yerli girişimcilerle ortak çalışmaların yapıldığının altını çizen Pekcan, konteyner ve kamyonların bu cihazlardan geçeceğini söyledi.
 
KAÇAK SİGARA KULLANIMI TARİHİN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE İNDİ
 
Uyuşturucu madde yakalamalarında önemli artış yaşandığını anımsatan Pekcan, bu yıl kasım sonu itibarıyla geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 72’lik artışla 45 ton uyuşturucunun ele geçirildiğini duyurdu. Sigara kaçakçılığıyla mücadele kapsamında 14,5 milyon paket sigaranın yakalandığını vurgulayan Pekcan, etkin ve yaygın denetimlerin ardından kaçak sigara kullanımının tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 6,7'ye düştüğünü bildirdi. Pekcan, sözlerinin sonunda da yılın 10 ayında yaklaşık 11 bin 500 ton kaçak akaryakıtın tespit edildiği bilgisini paylaştı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol