kapat ikonu

Konkordato ilan eden firma sayısı açıklandı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 356 firmanın konkordato ilan ettiğini açıkladı.

  • Gündem
  • 11 Kasım 2018 11:10
  • Son Güncelleme: 11 Kasım 2018 11:38
Bakanlığın ve bağlı kurumların 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, önemli açıklamalarda bulundu.
 
Pekcan, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımların serbest olduğunu hatırlatarak, yabancı sermayeyi Türkiye’ye davet ederken ‘’Gelin ama size teşvik veremiyoruz’’ denmediğini, bakanlık olarak, uluslararası platformlarda Türkiye'ye yatırımcı davet edildiğini dile getirdi.
 
RUSYA’YA ‘’KNOW HOW’’ VERİLİYOR
 
Gümrüklerin dijitalleşmesi konusunda çok önemli adımlar attıklarını ifade eden Pekcan, bugün yetkilendirilmiş yükümlülük konusunda Rusya'nın gümrüklerine ‘’know how’’ verildiğini belirtti. Pekcan, 380 firmanın yetkilendirilmiş yükümlü konumunda olduğunu vurgulayarak, onlara kaşelerin verildiğini anlattı. Kendi gümrük işlemlerini kendilerinin tasdik ettiğini aktaran Pekcan, güvenilir firmalara potansiyel suçlu muamelesi yapılmadığını söyledi.
 
Pekcan, ayrıca tasfiye hizmetlerinde biriken araç ve eşyalar için online açık artırma satış sistemini hayata geçirdiklerini anımsattı.
 
356 FİRMA KONKORDATO İLAN ETTİ
 
Son günlerde artan konkordato ilanları ile ilgili de konuşan Pekcan, alacaklıyı ve borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Pekcan, bugüne kadar 356 firmanın konkordato ilan ettiğini duyurarak, 132’si İstanbul'da, 50’si Ankara'da, 27’si İzmir'de, 26’sı Kocaeli'nde, 13’ü Bursa’da, 11’i Hatay’da, 9’u Mersin’de ve diğer illerde ise 88 olmak üzere çeşitlik sektörlerdeki firmaların konkordato ilanında bulunduğunu kaydetti.
 
SPEKÜLATİF FİYAT ARTIŞLARI TAKİP EDİLİYOR
 
Pekcan, girdileri döviz cinsinden olmayan ürünlerin fiyatlarındaki spekülatif artışları takip ettiklerinin altını çizerek, bu takibin serbest piyasanın sağlıklı işlemesi bakımından gerekli olduğunu savundu. Bu denetimlerin geçici olarak yapıldığını, bunlara devam edilmeyeceğini bilgisini veren Bakan Pekcan, son zamanlarda yaşanan sıkıntılı dönemlerde türeyen fırsatçılardan bahsederek, bakanlığı bunları tespitte çalışmalar yürüttüğünü, ancak ceza kesilmediğini ve savunma istendiğini kaydetti. Pekcan, bu savunmaların değerlendirilmesinin ardından ilgili kurul kararı ile ceza işleminin uygulandığına dikkati çekti.
 
2009'daki Doğan Medya'nın ilgili birtakım medya gruplarını devralması sırasındaki oradaki Pazar oranlarının çok farklı olduğuna değinen Bakan Pekcan, 2018’de bu kez Doğan Medya'nın elindeki bazı gazete ve televizyonların Demirören Grubu'na devri ile ilgili gerekçeli kararın yayımlandığına işaret etti.
 
Pekcan, çok ayrıntılı bir şekilde bakanlığın web sitesinde bunların da yer aldığını dile getirerek, bütün bahsedilen basılı medya, internet medyası, reklam gelirleri başta olmak üzere hiçbirinde yüzde 40 eşiğin aşılmadığını anlatarak, rekabet hukukuna uygun bir kararın alındığını ifade etti.
 
Söz konusu toplantıda, Ticaret Bakanlığının 2019 yılı bütçesi de kabul edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol