kapat ikonu

Kongre turizminde ivme tekrardan Türkiye'ye dönüyor

TÜROB Başkanı Bayındır, bu seneden itibaren Türkiye ve İstanbul’un tekrardan uluslararası etkinliklerin rotasına gireceğini dile getirdi.

  • Sektörel
  • 17 Şubat 2019 13:04
  • Son Güncelleme: 17 Şubat 2019 13:06
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye’de kongre turizminin 2000’lerin başından itibaren ilerleme kaydettiğini anımsatarak, ev sahipliği yapılan etkinlik sayısında 2013 yılında rekor seviyeye ulaşıldığını kaydetti.
 
221 uluslararası toplantıya Türkiye dünyada 18. sırada yer aldı
 
Belirtilen dönemde iş amaçlı yapılan 221 uluslararası toplantıyla Türkiye'nin dünyada 18. sırada yer aldığını ifade eden Bayındır, kongre turizminde lider ülkelerin ABD, Almanya ve İngiltere, önde gelen kentlerin de Barselona, Viyana, Paris, Berlin ve Londra olduğunun altını çizerek, hemen hemen 10 senede kongre turizminde dünyada üst seviyelere yükselen Türkiye’nin yabancı çevrelerde kasıtlı oluşturulan olumsuz güvenlik algısından dolayı onaylanmış birçok organizasyonun iptaliyle bu alanda kan kaybettiğini söyledi.
 
Türkiye’de 23 yüksek katılımlı uluslararası organizasyon gerçekleştirildi
 
2016 yılından itibaren dünya sıralamasında ülke olarak ilk 20’deki ve İstanbul ile elde bulunan kent bazında ilk 10’daki yerin kaybedildiğinden dert yanan Bayındır, kongre turizminin uzun vadeli planlama gerektirdiğini ve 2021-2022 senelerinde yapılacak organizasyonlar için şimdiden tekliflerin alındığına işaret ederek, Türkiye’nin geçen seneyi de zayıf geçirdiğini öne sürdü. Bayındır, resmî rakamların henüz belli olmadığını ancak TÜROB’un yaptığı çalışmaya göre, 2018 yılında Türkiye’de ağırlıklı olarak İstanbul’da olmak üzere 23 yüksek katılımlı uluslararası organizasyonun gerçekleştirildiğini belirtti.
 
İstanbul’u yeniden kongre turizminin gözde şehirleri arasına sokacak adımlar atılıyor
 
Bu seneden itibaren Türkiye ve İstanbul’un tekrardan uluslararası etkinliklerin rotasına gireceğini savunan Bayındır, hiçbir olumsuzluğun yaşanmaması durumunda önümüzdeki 2-3 sene içerisinde dünya sıralamasındaki eski seviyelerine dönebileceğine değinerek, güvenlik sorununun günlük hayatın bir meselesi olmaktan çıktığına dikkati çekti. İmaj iyileştirmeye yönelik her türlü hamlenin, uluslararası kongre ve toplantıların yönünü Türkiye’ye çevireceğini aktaran Bayındır, İstanbul’un sadece turizmde değil birçok alanda Türkiye’nin en büyük markası olduğunu ileri sürerek, İstanbul’u yeniden kongre turizminin gözde şehirleri arasına sokacak adımların atıldığını bildirdi.
 
Bayındır, Türkiye’nin turist sayısından çok turizm gelirini artırmayı hedeflemesi gerektiğini vurgulayarak, konaklama tesislerinin kalitesi ve hizmet düzeyinin çok yüksek olduğunu iddia etti. Ancak dünya kentlerindeki fiyatlara bakıldığında henüz olması gereken seviyeye ulaşılamadığını anlatan Bayındır, fiyatların yükselmesini sağlayacak olan en önemli itici gücün gelir düzeyi yüksek kongre turisti olacağını aktararak, kongre turizminin teşvik edilmesinde KDV muafiyetinin öneminden de bahsetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol