kapat ikonu

Kömürde üretimdeki rekor artış ile 3 milyar TL ülkede kaldı

Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Muzaffer Polat, geçen sene yerli kömür üretiminde 15 milyon tonluk üretim artışı olduğunu hatırlatarak, yerli kömür üretimindeki artışla birlikte 3 milyar TL’lik ithalatın önüne geçildiğini söyledi.

Gazetecilere konuşan Kömür Üreticileri Derneği Başkanı Muzaffer Polat, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in, geçen sene kamunun yerli kömür üretiminin 53 milyon 354 bin ton, özel sektörün üretiminin de 48 milyon 218 bin ton olduğu, böylece yerli üretimin 101,5 milyon tona dayandığı yönündeki açıklamasını hatırlatarak, bakanlığın yerli üretimi artırmak adına çok çaba sarfettiğini, kendilerinin de dernek olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını aktardı.
 
KAMU ŞİRKETLERİNİN BÜYÜK PERFORMANSI BULUNUYOR
 
Yerli kömür üretiminde 100 milyon ton barajını geçmenin çok büyük bir başarı olduğunu savunan Polat, bunun kendileri için bir eşiğin aşılabilir olduğunu göstermesi bakımından çok mühim olduğunu kaydederek, bu barajın aşılmasında kamu şirketlerinin büyük performansının bulunduğunu öne sürdü. Polat, özel şirketlerin henüz istenilen performansı tam olarak kazanamadığını ifade ederek, özel sektörün de beklenen performansa ulaşması ile birlikte bu tonajın 120 ve 130 milyon tonları bulacağını belirtti.
 
ULUSLARARASI KÖMÜR BARONLARINI GÖRDÜK
 
Polat, kömür üretiminde psikolojik sınırın aşıldığına dikkati çekerek, ne kadar üretildiğinin görüldüğünü aktardı. Bu rekorun, Türkiye'ye kömür satan dış satıcılara da bir işaret olduğunu öne süren Polat, Türkiye’nin isterse yapabildiğini anlatarak, Türkiye üzerinde kömür ile ilgili bazı oyunların oynandığını iddia etti. Polat, kendilerine ayrı fiyat uygulayan uluslararası kömür baronları ile karşılaştıklarını vurgulayarak, uluslararası kömür fiyatlarının 100 dolar civarında bulunuyorken, Türkiye'ye 120-130 dolardan satıldığını anımsattı.
 
3 MİLYAR TL’LİK İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİLDİ
 
100 milyon ton barajını aşarak cari açığın azaltılmasına da katkı sağladıklarını söyleyen Polat, bin kalori olsa da 5 bin kalori olsa da enerjinin önemli olduğunun altını çizerek, 15 milyon tonluk bir üretim artışının bulunduğunu açıkladı. Polat, bunun 2 bin kalori seviyesinde düşünüldüğünde 5 milyon ton ithal kömürün ithalattan çıkarılması anlamını taşıdığını dile getirerek, bunun da 3 milyar TL civarında ithal ürünün ikamesi anlamına geldiğini ve böylece yerli kömür üretimindeki artışla 3 milyar TL’lik ithalatın önüne geçildiğini anlattı. Tüzük gereği bir kişinin en fazla 2 dönem başkanlık yapabildiği Kömür Üreticileri Derneğinde 24 Ocak'ta seçim yapılacağını anımsatan Polat, bu ay içinde seçilecek kişiye bayrağı devredeceğini duyurdu.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol