kapat ikonu

Komisyon yasağına dikkat!

Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklama sonrasında tek çekimde alınan komisyon farkının yasak olduğu açıklandı.

Banka Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklama sonrasında tek çekimde alınan komisyon farkının yasak olduğu açıklandı.
 
Alışverişlerde son dönemlerde nakit para taşımak istemeyen pek çok vatandaşın kredi kartı ile alışveriş yaptıkları belirlendi. Ancak bu durumu fırsata çevirmek isteyen bazı esnafların tek çekim olarak yapılan ödemelerde belirli bir oranda komisyon aldıkları biliniyor. Bu durum son dönemlerde çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Tartışmaların ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu konu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Taksitli alışverişlerde belirli bir oranda komisyon alındığı kabul edildi ancak bu durumun tek çekim olarak yapılan alışverişlerde mümkün olmadığı açıkladı.
 
Yapılan araştırmalarda komisyon alan esnafın genellikle oteller ve kuyumcular olduğu konusunda büyük bir artışın yaşanması dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı. Bazı mağazalarda ise nakit alımda yüzde 4 oranında bir indirimin yapılacağı yönünde yapılan kampanyaların bu konuda dikkat çekici oldukları belirlendi. Kredi kartı ile banka kartı arasında yapılan alışverişlerde herhangi bir farkın olmadığı özellikle belirtildi.
 
Yetkililer vatandaşlara bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundular. Yapmış oldukları açıklamalar sırasında komisyon alımında ısrarcı davranan işletmeler hakkında suç duyurusunda bulunmanın mümkün olacağı ifade edildi. Yapılan incelemeler sonrasında bu tür işletmelerin ve esnafların tespit edilmelerinin ardından gerekli cezai işlemlerin uygulanmasının da mümkün olacağı ifade edildi. Konu hakkında gerekli çalışmalar hala tamamlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol