kapat ikonu

Kokoreç Sıkıntısı Olduğu Açıklandı

Et fiyatları hakkında önlem almak için yapılan çalışmaların son dönemlerde sakatat piyasasında bazı olumsuz etkilere sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Et fiyatları hakkında önlem almak için yapılan çalışmaların son dönemlerde sakatat piyasasında bazı olumsuz etkilere sebep olduğunu ortaya çıkardı.
 
Son yıllarda et fiyatlarında meydana gelen önlenemez yükseliş çeşitli tartışmalara sebep olmuştu. Bunun ardından karkas et ithalatı başladı. Karkas et ithalatı sakatatı kapsamadığı için kokoreç piyasasının özellikle durumdan olumsuz etkilendiği belirlendi.
 
Ülkeye giren hayvan sayısının giderek azalması ise durumun ciddiyetini bir kez daha ortaya koydu. Lokantalar ve kasapların hükümete yönelik sakatat bulamadıkları şeklindeki şikayetleri son dönemlerde giderek artmaya başladı.
 
Türk kültüründe ve sofralarında çok sevilen sakatatın bulunmasının zorlaşması bu alanda hizmet veren restoranları da olumsuz etkilemeye başladı.İç piyasada yeterli hayvanın kesilmemesi sebebiyle yetkililer durumdan şikayetçi olduklarını dile getirdiler. İç piyasada yaklaşık olarak 2 yıldır hayvan kesiminin yapılmadığı dile getirildi. İthal gelen hayvanların ise sakatat adı verilen bölümlerinin hijyenik sebeplerden dolayı ülkeye girmediği tespit edildi. Kokoreç yapımında kullanılan bağırsak bulumu giderek zorlaştığı için bu anlamda kokoreç fiyatları da giderek artmaya başladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol