kapat ikonu

Kocaeli'den dünyaya 1,5 milyon ‘kalp’

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde faaliyetlerini sürdüren bir firma, Sevgililer Günü için Avrupa, ABD ve Orta Doğu'daki 30 ülkeye 1,5 milyon kalp şeklinde donuk pasta ihraç etti.

  • Sektörel
  • 04 Şubat 2019 23:30
  • Son Güncelleme: 04 Şubat 2019 23:33
Gazetecilere konuşan firma Genel Müdürü Eyüp Uçar, donuk pasta sektöründe faaliyet gösterdiklerini ifade ederek, yurt içi ve yurt dışında kafeterya ve zincir marketlerle çalıştıklarını bildirdi. Donuk pastanın üretim süreçleri hakkında bilgiler de paylaşan Uçar, ürünlerin usule uygun gerçekleşen ön ve nihai şoklama işlemlerinin ardından eksi 18 derecede bir sene boyunca saklanabildiğini belirterek, pastayı dondurup aslında zamanı durdurduklarını ve böylece ekonomik fayda sağladıklarını ileri sürdü.
 
300 KİŞİYE İSTİHDAM YARATILDI
 
Uçar, aynı anda atık miktarını minimize etmiş olduklarını savunarak, pastanın eksi 18 derecede bir yıl boyunca saklanabildiğini vurguladı. 4-6 saat içinde çözülerek tüketilebildiğini anlatan Uçar, bundan ötürü taze üretime kıyasla donuk üretimde zayi miktarının sıfıra dönüştüğünü kaydederek, hacimli üretim imkânı sağladığı için de ekonomik değerinin çok yüksek olduğunu öne sürdü. Uçar, farklı ürün gruplarında hareket gören 90'a yakın onaylanmış reçetelerinin bulunduğundan bahsederek, kısa süre evvel 3 vardiya sistemine geçtiklerini ve 300 kişiye istihdam yarattıklarını açıkladı.
 
ÜRETİMİN ÜÇTE BİRİNİN İHRAÇ EDİLMESİ HEDEFLENİYOR
 
Toplamda 10 bin metrekarelik kapalı alana sahip iki ayrı tesiste ayda porsiyon olarak 1,5 milyon pasta ürettikleri bilgisini paylaşan Uçar, üretimlerin ekonomik riskler kapsamında dengeli olarak bir çerçeveye oturmasını istediklerini beyan ederek, üretimin üçte birinin ihraç edilmesini hedeflediklerini söyledi. Uçar, şu anda ABD, Avrupa ve Orta Doğu'da 27 ülkeye devamlı ihracat yaptıklarına işaret ederek, Sevgililer Günü'nün üretim ve pazar anlamında ciddi katkı sağladığını öne sürdü.
 
SEVGİLİLER GÜNÜ SİPARİŞLERİNDE YÜZDE 50 ARTIŞ YAŞANDI
 
Bu sene Sevgililer Günü siparişlerinde yüzde 50 artış yaşandığını aktaran Uçar, Sevgililer Günü için kırmızı ve beyaz renklerde farklı segmentlerde kalp formlu pastalar ürettiklerini anlatarak, şu ana kadar 2 milyon adede yakınlık üretim yapıldığını ve bunun yüzde 75'inin 30 ülkeye gönderildiğini bildirdi. Özel günler için koleksiyonlar hazırladıklarını vurgulayan Uçar, Sevgililer Günü'nden sonra Anneler Günü için de ciddi çalışma yaptıklarını açıklayarak, bununla alakalı ciddi bir çalışma yaptıklarını, firma ve ülkelerle ilgili çalışmaların gerçekleştirildiğini kaydetti. Eyüp Uçar, sözlerinin sonunda Sevgililer Günü konseptinde içerisindeki malzeme ve ebatlarına göre kalp şeklinde 11 çeşit pasta ürettiklerini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol