kapat ikonu

Kocaeli ihracatta vites yükseltmeye devam ediyor

Kocaeli'nin yılın 10 aylık ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,5'lik artarak 11,6 milyar dolara ulaştığı vurgulandı.

Sanayi ve liman şehri olarak bilinen Kocaeli'nin 2018’in 10 aylık dönemindeki ihracatının, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 12,5 artarak 11,6 milyar dolara kadar ulaştığı kaydedildi.
 
KOCAELİ, TÜRKİYE’Yİ DÜNYANIN EN BÜYÜK İHRACATÇILARINDAN BİRİ YAPIYOR
 
Türk imalat sanayisinin yaklaşık yüzde 15'ini barındıran Kocaeli, nüfûs ve yüz ölçümü açısından 81 il arasında alt sıralarda yer almasına karşın sergilediği ticaret performansıyla birlikte Türkiye'yi dünyanın en büyük ihracatçı ülkelerinden biri hâline getirme vizyonuna en fazla ve en güçlü katkıyı veren şehirlerinde başında geliyor.
 
ÖNEMLİ AVANTAJLARA SAHİP
 
Avrupa pazarlarıyla iş yapmak için uygun bir konuma sahip olan ve elleçleme hacmi bakımından Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın da sekizinci limanı durumunda bulunan Kocaeli, otoyol, depolama, demir, deniz ve hava yolu erişimi konusunda da önemli lojistik avantajlara sahip.
 
ŞEHRİN YARISINI OTOMOTİV SEKTÖRÜ BARINDIRIYOR
 
Hyundai Assan, Ford Otosan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu gibi üreticilerin yanında kord bezi, lastik sanayi, plastik, çelikord, kauçuk ve boya endüstrisiyle de Taşıt Araçları Yan Sanayi Organize Sanayi Bölgesi'ne (TOSB) ev sahipliği yapan şehrin ihracatının neredeyse yarısını otomotiv sektörü barındırıyor.
 
İHRACAT YÜZDE 12,5 ARTTI
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerinde yer alan bilgilere göre, Kocaeli'nin geçen yılın ilk on ayında 10 milyar 365 milyon 325 bin dolar olan ihracatı, bu yılın aynı döneminde yüzde 12,5 artarak 11 milyar 656 milyon 362 bin dolara yükseldi.
 
GENEL ÜLKE İHRACATININ YÜZDE 8,6’SINI TEK BAŞINA KARŞILADI
 
İhracat liginde Kocaeli, eylül ayında Bursa'yı da geçerek İstanbul'un hemen ardından ikinci sıraya yükseldi. Söz konusu dönemde 180'in üzerinde ülkeyle 13 serbest bölgeye satış yapan Kocaeli’nin, genel ülke ihracatının yüzde 8,6'sını da tek başına karşıladığı aktarıldı.
 
OTOMOTİVDE İHRACAT YÜZDE 22,6 ARTTI
 
Şehir ihracatına en fazla katkı veren sektörlerin başında, Hyundai Assan, Ford Otosan, Honda Türkiye ve Anadolu Isuzu'nun üretim tesislerinin yanında çok sayıda tedarik sanayi firmasına ev sahipliği yapan otomotivin geldiği biliniyor. 2018’in ilk 10 ayında şehir ihracatının yüzde 48,3'üne denk gelen 5 milyar 626 milyon dolarlık kısım, otomotiv sektöründe faaliyetlerine devam eden firmalar tarafından yapıldı. Söz konusu dönemde İstanbul ve Bursa'nın hemen ardından en fazla otomotiv ihracatı gerçekleştiren il olarak öne çıkan Kocaeli'nin sektördeki dış satım performansı geçen yıla göre yüzde 22,6 arttı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol