kapat ikonu

KOBİ'lerin krediye ulaşma imkânı artacak

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Kesikbaş, Bakan Albayrak’ın açıkladığı KOBİ Değer Kredi Paketi'ne ilişkin, KOBİ'lerin krediye ulaşma imkânının artacağını aktararak, sanayiye bir hareketin geleceğini savundu.

Gazetecilere konuşan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı KOBİ Değer Kredi Paketi ile KOBİ'lerin krediye ulaşma imkânının artacağına işaret ederek, sanayiye hareket geleceğini öne sürdü.
 
KREDİYE ULAŞMA İMKÂNI ARTARKEN, SANAYİYE DE HAREKET GELECEK
 
Yeni açıklanan KOBİ Değer Kredi Paketi ile imalatçı ve ihracatçı firmalara önemli bir kaynak sağlandığını hatırlatan Kesikbaş, ihracat ve üretim gerçekleşen sanayicilere öncelikle 1 milyon Türk lirası, aylık 1,54 faiz ve 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli kredi imkânı sağlandığını hatırlatarak, KOBİ'lerin krediye ulaşma imkânının artırıldığını, sanayiye de bir hareketin geleceğini yineledi.
 
YILLIK CİROSU 25 MİLYON LİRANIN ALTINDAKİ KOBİ’LER FAYDALANACAK
 
Kesikbaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ve 13 bankanın katılımı ile uygulamaya konulan KOBİ Değer Kredisi destek paketinden yıllık cirosu 25 milyon Türk lirasının altında bulunan KOBİ'lerin faydalanacağı ve uygun şartlarda finansman desteğinin sağlanacağına dikkati çekerek, kredi ile imalat ve ihracat sektöründeki işletmelere azami 1 milyon Türk lirası, diğer ticaret ve hizmet sektöründeki firmalara da azami 500 bin Türk liralık kredinin verileceğini kaydetti.
 
DESTEKLE 2019’A UMUTLA BAKILIYOR
 
Söz konusu kredi paketinin KOBİ'lerle beraber 40 bine yakın işletmeye de verilecek olmasının reel sektör tarafından memnuniyetle karşılandığını vurgulayan Kesikbaş, bu vesileyle krediye ulaşma imkânının artırıldığını bunun yanında da kolaylaştırıldığını savunarak, enerji ve istihdam alanlarının peşinden uygulamaya konan bu kredi desteği ile 2019'a umutlu başladıklarını söyledi.
 
2019’A 2018’DE DEVROLAN PEK ÇOK RİSKLE GİRİLDİ
 
Ekonomi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kesikbaş, sıkı para politikasına geçiş, mali disiplin-tasarruf politikaları, enflasyonla mücadele, AB ve ABD ile olumlu ilişkiler gibi kritik tüm alanlarda gereken adımların atılmasını takdirle karşıladıklarını kaydederek, bununla beraber, 2019 yılına ekonomiye 2018’den devrolan pek çok riskle girildiğini anımsattı. Döviz cinsinden borçlanmanın hâlâ yüksek seviyelerde bulunduğuna işaret eden Kesikbaş, enflasyon oranı, uluslararası ortalamaların çok üzerinde olduğunu anlatarak, döviz rezervlerinin de eskiye göre daha düşük seviyelerde olduğunu aktardı. Kesikbaş, ağustos ayından beri kur yaşanan gerilemeye dikkati çekerek, bir istikrara ulaşılmasına karşın kurun hâlâ önceki seneye kıyasla yüzde 40 daha yüksek olduğunu anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol