kapat ikonu

KOBİ'lere rehber geliyor

Bakan Varank, eğitimli, saha tecrübesi olan, yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanların, KOBİ'lere rehberlik hizmeti vereceğini açıkladı.

  • Gündem
  • 05 Şubat 2019 20:54
  • Son Güncelleme: 05 Şubat 2019 21:01
Gazetecilere konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOBİ Rehberliği ve Teknik Danışmanlık Hizmetleri Hakkında Yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, KOBİ proje hazırlama ve yürütme süreçlerine yardımcı olacak rehberlerin geleceğini ve hayata geçirilecek yeni sistemle akredite KOBİ rehberlerinin sahaya ineceğini ilan etti.
 
KOSGEB İLE KOBİ’LER ARASINDA DAHA SAĞLIKLI İLETİŞİM KURULMASI İÇİN YENİ SİSTEM OLUŞTURULDU
 
Piyasada çantacı olarak bilinen aracıların yönetmelikle ortadan kalkacağını dile getiren Varank, görev ve yetkisini kötüye kullananlara izin verilmeyeceğinin altını çizerek, bu işin eğitimini almış, saha tecrübesi olan, alanında yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanların, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) destekleri kapsamında KOBİ'lere rehberlik hizmeti vereceğini yineledi. Varank, sistemin devreye girmesiyle beraber ilk olarak 200 KOBİ rehberi, 2 bin 400 teknik danışmanın, alanda görev almaya başlayacağını belirterek, KOSGEB ile KOBİ'ler arasında daha sağlıklı bir iletişim kurulması için yeni bir sistem oluşturulduğunu bildirdi.
 
SİSTEM İLE KOBİ’LER DESTEK PROGRAMLARINDAN DAHA ETKİN YARARLANACAK
 
Varank, KOBİ'lerin standartları belirlenmiş bir alanda doğru yönlendirilmesinin önemine dikkati çekerek, KOBİ'lerin sağlıklı bir şekilde rehberlik ve danışmanlık hizmeti almasını önemsediklerini ifade etti. Yayımlanan yönetmelikle birlikte KOBİ Rehberliği ve Danışmanlığı Sistemi'nin getirileceğini vurgulayan Varank, bu sistem ile KOBİ'lerin, kuralları belirlenmiş, çerçevesi çizilmiş bir alanda rehberlik ve danışmanlık hizmeti alacağını kaydederek, sistem ile KOBİ'lerin KOSGEB destek programlarından daha etkin yararlanacağını ileri sürdü.
 
KOBİ’LERİN BECERİ VE KABİLİYETLERİ GELİŞTİRİLECEK
 
KOBİ'lerin proje hazırlama ve yürütme aşamalarında aracılar sebebiyle karşılaştığı sorunların ortadan kalkacağına işaret eden Varank, bu işin eğitimini almış, alanında yetkin KOBİ rehberleri ve teknik danışmanların, KOBİ'lere rehberlik hizmeti vereceğini aktararak, böylece KOBİ'lerin beceri ve kabiliyetlerinin geliştirileceğini savundu. Varank, danışmanlık hizmetlerinde standart sağlanacağını ve kalitenin yükseleceğini öne sürerek, bu düzenleme ile birlikte KOSGEB'in, KOBİ rehberleri ve teknik danışmanlarını yetkilendireceğini, bir bakıma akreditasyon görevi üstleneceğini anlattı. Varank, 3 sene içerisinde 4 bin KOBİ'nin rehberlik ve teknik danışmanlık hizmetlerinden faydalanmasının beklendiğini duyurdu.
 
TEKNİK DANIŞMANLARIN SUNACAĞI HİZMETLER
 
Teknik danışmanların, uluslararasılaşma, finansman, yenilik, dijitalleşme, teknoloji ve büyüme alanlarında KOSGEB tarafından belirlenen ve yetkilendirildikleri konularda, işletmelere danışmanlık hizmeti sunacağı öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol