kapat ikonu

KOBİ'lere kolay kredi sözü

KOBİ’leri sevindirecek yeni teminat sistemi geliyor. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ‘taşınır teminat sistemi’nin eylüle kadar mecliste olacağını söyledi.

  • Kredi
  • 08 Şubat 2016 12:09
Türkiye’de ortalama 3 milyon tane KOBİ bulunuyor. Sayıları milyonlarla ifade edilen bu küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansmana ulaşmasının yolunu açabilmek için ‘taşınır teminat sistemi’ getiriliyor. Bu sisteme göre kredi almak isteyen KOBİ’ler taşınırlarını teminat olarak gösterebilecekler.
 
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘taşınır teminat sistemi’ne ilişkin kanun taslağını eylül ayına kadar Meclise sunmuş olacaklarını ifade etti. Şimşek, düzenlemenin hayata geçirilmesi halinde KOBİ’lerin kredi çekerken taşınırlarını teminat olarak gösterebileceğini bildirdi.
 
Türkiye’deki KOBİ’lerin çok önemli bir yere sahip olduğunu ve onların finansman ihtiyacını sağlamak ve nakde kolay ulaşabilmelerini gerçekleştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını altını çizen Şimşek üzerinde çalıştıkları ‘taşınır teminat sistemi’nde sona yaklaştıklarını dile getirdi. KOBİ’lerin finansmana erişimine çok önem verdiklerini de önemle belirtti.
Teminat konusunda sıkıntı yaşayan KOBİ’lerin bankalardan kredi çekmeye çalışırken zor durumda kaldığını ifade eden Şimşek bu süreçteki sıkıntıyı ortadan kaldırmak ve teminat sorununa çözüm bulabilmek için bu düzenlemeye gidildiğini ifade etti. Yeni düzenlemenin hayata geçirilmesi durumunda KOBİ’ler kredi ihtiyaçları için teminat olarak taşınırlarını gösterebilecekler.
Sistem ile esnafın ve KOBİ'lerin kredi çekerken taşınırını teminat gösterebileceğini belirten Şimşek, fakat aynı taşınırı bir diğer bankadan kredi talep ederken teminat gösterilmesinin önüne geçileceğini de ifade etti.
 
Problemlerin ortadan kaldırılması maksadıyla" taşınırların teminat olarak kullanılması ve taşınır sicil sistemi"ne yönelik mevzuat çalışması yaptıklarını dile getiren Şimşek, dünyada ABD ilk sırada yer almak üzere birçok ülkenin mevzu bahis sistemi uyguladığını, Çin'de bu sistemin uygulamaya girmesinden itibaren 3 trilyon dolarlık kredi hacmine ulaşıldığını kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol