kapat ikonu

KOBİ'lere 'ihracat koçu' tayin edilecek

İstanbul Ticaret Odası'nın başlattığı İhracata İlk Adım Programı dâhilinde KOBİ'lere 4 ay süre boyunca danışman atayacağı bilgisi paylaşıldı.

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) başlattığı İhracata İlk Adım Programı sayesinde daha evvel ihracata imza atmamış veya 100 bin doların altında ihracat yapmış olan KOBİ'lere, 4 ay süreyle danışmanlık yapacak "ihracat koçu" atanacağı belirtildi.
 
Konu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, geçen sene karşılaşılan ekonomik kıskacın ardından Türkiye için tek çıkış yolunun ihracat olduğunun çok daha net şekilde görüldüğüne işaret ederek, ihracatın işletmelerin rutin faaliyetlerinden biri hâline getirilmesi gerektiğini savundu.
 
KOBİ’lere özel bir ihracat destek paketi
 
İhracatta kullanılan niteliğini ve her türlü taarruza karşı direnç gücünü yükselteceğini öne süren Avdagiç, ihracatın ekonomide her derde deva olduğunu anlatarak, istihdam sağladığını, katma değer oluşturduğunu, fabrikaların çarklarını döndürdüğünü, hanelere refah getirdiğini, vurguladı. Avdagiç, ne pahasına olursa olsun ihracatın artırılması gerektiğini dile getirerek, birinci ligin kalıcı üyesi olmanın tek şartının, ihracat olduğunu ifade etti. Bundan dolayı İTO tarafından birkaç fazlı olarak yürütülüp çok başarılı sonuçlar alınan İhracata İlk Adım Programı’nın yenilenen içeriğiyle tekrardan faaliyete geçirmeye karar verdiklerini bildiren Avdagiç, bugüne dek 246 firmanın yararlandığı programın yenilenen etabında bulunacak firmalara uzmanlar tarafından yerinde danışmanlık hizmeti verileceğini açıklayarak, programda KOBİ’lere özel bir ihracat destek paketi sunduklarını duyurdu.
 
4 ay süre boyunca her bir firma 64 saat danışmanlık hizmeti alacak
 
Avdagiç, İTO'nun resmî internet sitesinden gerçekleşecek başvuruların ardından programa katılacak firmaların tespit edileceğini aktararak, arkasından her 5 firmaya bir danışman olacak biçimde eşleştirme yapılacağını söyledi. Danışmanların, firmalara her hafta 4 saat, kendi şirketlerinde hizmet vereceğini kaydeden Avdagiç, böylece 4 ay süre boyunca her bir firmanın 64 saat danışmanlık hizmeti almasının sağlanacağına dikkati çekti.
 
İTO’nun 2019'u "Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı" olarak tayin ettiğinin altını çizen Avdagiç, KOBİ'lere yaşam koçu gibi 'ihracat koçu' tayin ettiklerini hatırlatarak, KOBİ’lere 'gel öğretelim, üret satalım' anlayışı altında yaklaşılacağını aktardı. Avdagiç, ihracatı, cephede savaşmak gibi gördüğünden bahsederek, bundan dolayı bütün kuvvetle başarıya ulaşmak gerektiğini söyledi. İhracata İlk Adım Programı'nı yeni bir anlayış ve yaklaşımla yeniden hayata geçirirken, KOBİ'lerin yeni pazarlara ulaşmalarına da katkı sunmak istediklerini beyan eden Avdagiç, bu şekilde başarıya ulaşılacağını ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol