kapat ikonu

KOBİ'lere Büyük Destek Geliyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank KOBİ'ler için yeni bir iş çağrısında bulunarak 50 milyon avroluk bir yatırımın kapılarını araladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldığı bir toplantıda küçük ve orta ölçekli olan KOBİ'lerin büyütülmesi, geliştirilmesi ve ülkeye kazandırılması için yeni desteklerin yolda olduğunu dile getirdi. Bunun üzerine yaratıcı endüstriler ile Ar Ge çalışmaları kapsamında yeni başlıklar ve gündem maddelerinin belirlendiği öğrenildi. Yapılan yeni çağrıların ardından verilecek destek miktarının toplam 50 milyon avro olduğu belirlendi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın hedefinde bu sefer orta ve küçük ölçekli işletmeler bulunuyor. KOBİ'lerin desteklenmesi için çalışmaların yakın zamanda detaylarıyla birlikte açıklanması bekleniyor. Bu süreç içerisinde toplam 50 milyon avro civarında son derece büyük bir projenin başlatılması için teklif çağrısında bulundu. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ortak olarak yürütülen mali iş birliği anlaşması 2007 yılından bu yana hayata geçiriliyor. Bu süreç içerisinde yeni bir çalışmanın detaylarını Bakan Varank ilk kez açıklarken bu açıklama binlerce kişinin heyecanlanmasına neden oldu.
 
Yeni İş Birlikleri Yapılacak
 
Program kapsamında detaylar kesinleşirken proje havuzunun geliştirilmesi ve derinleştirilmesi için iki farklı başlık belirlendi. Bu başlıklar 'Yaratıcı Endüstriler' ve 'Ar Ge' olarak ifade ediliyor. Bu başlıklara yapılacak toplam yatırım miktarının ise 50 milyon avro değerinde olduğu ifade edildi.
 
Bu iş çağrısının karşılık bulması halinde yeni iş fikirleri ve yeni istihdam alanlarının ortaya çıkması bekleniyor. Bu anlamda işletmelerin markalaşma, ticarileşme ve küresel ölçekte başarılı olma umutları var.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol