kapat ikonu

KOBİ'ler için kredi paketi yarın açıklanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yarın KOBİ'ler için, özellikle Bankalar Birliği ile 12 bankanın katılımıyla çok önemli bir kredi paketinin açıklanacağını müjdeledi.

  • Kredi
  • 09 Ocak 2019 14:00
  • Son Güncelleme: 09 Ocak 2019 14:19
MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, makro ekonomik göstergelerle elde edilen iyileşmeleri vatandaşa ve sektörlere yansıtmayı sürdürdüklerini dile getirerek, bu adımlarla dengelenme süreciyle beraber değişim sürecinin altyapısının da hızlı bir şekilde hazırlandığını bildirdi.
 
YEP HEDEFLERİNDEN TAVİZ VERİLMEYECEK
 
16 senede adaletin esas alındığı, büyümeden herkesin pay aldığı kapsayıcı ekonomik büyümeyi, 2019 ve sonrasında da daha ileri noktaya taşıyacaklarını vurgulayan Albayrak, ilk günden itibaren piyasalar ve farklı paydaşlarla kurulan etkili ve şeffaf iletişime karşın, birilerinin sürekli negatif algıyı hâkim kılımaya çalıştığını öne sürerek, hiçbir şekilde, Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) ortaya konulan hedeflerden taviz verilmeyeceğini, bütçe disiplini konusundaki sıkı duruşu sürdürmeye devam edeceklerinin altını çizdi.
 
HAZİNEYE DEVREDİLECEK NET KÂR 37 MİLYAR TL
 
Berat Albayrak, Merkez Bankası tarafından alınan Olağanüstü Genel Kurul kararı ile ilgili çok sayıda asılsız haber ve iddiaya şahit olduklarını vurgulayarak, nisan ayında Hazineye devredilecek Merkez Bankası karının ocak ayında Hazineye devredilmesi için atılan bu adımın amacının, hedefinin çok açık ve net olduğunu savundu. Bütçe kapsamında Merkez Bankasından Hazineye devredilecek kârın 20 milyar TL civarı olarak öngördüklerini anlatan Albayrak, ancak gelinen noktada sene sonunda ortaya çıkan tablonun bu rakamın 37 milyar TL seviyesinde olacağını gösterdiğini kaydederek, bütçede koyulan rakamın çok daha üzerinde ve beklentinin çok daha üzerinde bir rakam olduğunun altını çizdi. Albayrak, bu kaynağın çok önemli bir kısmının ocakta devreye gireceğini anımsatarak, nisan yerine ocak ayında bu kârın Hazineye devredilmesinin temel amacının, etkin nakit yönetimi kapsamında kamu yatırımı, kamu ödemeleri, piyasaya ödemeleri ve KDV iade ödemelerinin bu ekonomik koşullarda çok daha hızlandırıp piyasaya likiditenin çok daha hızlı şekilde sunulması olduğunu ileri sürdü.
 
KOBİ’LER İÇİN KREDİ PAKETİ
 
Yarın da KOBİ'ler için özellikle Türkiye Bankalar Birliği ile 12 bankanın da katılacağı çok önemli bir kredi paketinin açıklanacağını müjdeleyen Albayrak, detaylarını yarın verileceğini belirterek, bunun da yine reel ekonomi için çok önemli olduğunu iddia etti. Albayrak, özellikle son çeyrekte meydana gelen piyasadaki belirsizlik kaynaklı bu likidite daralmasını, kamu tarafında ve finansal piyasalarda oluşacak bu likidite ile piyasanın adım adım çok daha etkin ve aktif bir şekilde toparlanması ve daha iyi bir konuma gelmesini sağlayacaklarını aktardı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol