kapat ikonu

KOBİGEL ile 2545 işletmeye kaynak yaratılacak

Bakan Varank, KOBİGEL Programı ile 2545 işletmeye 734 milyon Türk liralık kaynak yaratılacağını açıkladı.

  • Kredi
  • 27 Kasım 2018 12:02
  • Son Güncelleme: 27 Kasım 2018 12:24
KOBİ Gelişim Destek Programının (KOBİGEL) sonuçlarını duyurduğu yazılı açıklamasında, desteklerinde yüksek teknoloji üretilmesine yönelik dönüşüm yaşanacağına işaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, imalat sanayinde faaliyetlerine devam eden, yüksek teknolojili, katma değerli üretim yapan KOBİ'lere büyük destek verdiklerini savundu.
 
2 BİN 545 İŞLETMEYE 734 MİLYON TÜRK LİRALIK KAYNAK YARATILACAK
 
Varank, KOBİGEL sayesinde 2 bin 545 işletmeye 734 milyon Türk liralık kaynak yaratılacağının altını çizerek, bu destekle 1,5 milyar Türk liralık proje yatırım hacminin oluşturulmasının hedeflendiğini anlattı. Böylelikle 6 bin 55 yeni personel istihdam edilmesinin hedeflendiğini vurgulayan Varank, KOSGEB desteklerinin, yakında ilan edilecek ‘’Uçtan Uca Yerlileşme Programı’’ çerçevesinde cari açığı azaltacak yüksek teknolojili stratejik ürünlerin geliştirilmesi için daha etkin kullanılacağını ileri sürdü.
 
TEKNOLOJİ TABANLI İŞLETMELERE AĞIRLIK VERİLİYOR
 
Varank, KOSGEB'in teknoloji tabanlı ve katma değer yaratan KOBİ'leri destekleyerek uluslararası rekabetin aktörleri hâline getirme vizyonuyla faaliyetlerine devam ettiğinden bahsederek, bu kapsamda belirlenen 10 maddelik yol haritasında vizyon değişikliği yapıp teknoloji tabanlı işletmelere ağırlık verdiklerini bildirdi.
 
İMALAT SANAYİ POTANSİYELİNİ DİKKATE ALAN YAKLAŞIM BENİMSENDİ
 
Yol haritasında yer alan ‘’Bölgesel, Sektörel ve İşletmeye Özgü Destek Modeli Tasarlanması ve Uygulanması’’ bağlamında KOBİ Gelişim Destek Programı ile işletmelerin projelerini desteklediklerine dikkati çeken Varank, KOBİ Gelişim Destek Programı'nın (KOBİGEL) 2018 yılındaki uygulamasında her ilin kendi imalat sanayi potansiyelini dikkate alan bir yaklaşımı benimsediğini öne sürdü.
 
PROJENİN TEMASI BELİRLENDİ
 
Programın 2018 yılı proje teklif çağrısının temasının, ‘’İllerde Rekabet Avantajına Sahip İmalat Sanayi Sektörlerinin ve Yazılım Sektörünün Rekabet Gücünün Geliştirilmesi’’ olarak belirlendiğini ifade eden Bakan Varank, program için 4 bin 512 proje başvurunun alındığı bilgisini paylaşarak, değerlendirmeler sonucunda 2 bin 545 işletmenin destek almaya hak kazandığını müjdeledi.
 
PROJE BAŞINA DESTEK ÜST LİMİTİ 1 MİLYON TÜRK LİRASI OLARAK BELİRLENDİ
 
Varank, baraj puanını geçen tüm işletmelerin destek kapsamına alınabilmesi adına program bütçesinin 734,2 milyon Türk lirasına yükseltildiğini dile getirerek, proje başına destek üst limitinin 300 bin Tük lirası geri ödemesiz, 700 bin Türk lirası geri ödemeli olmak üzere toplam 1 milyon Türk lirası olarak belirlendiğini aktardı.
 
KOSGEB’in ayrıca uygun göreceği gider üzerinden hesaplanacak yüzde 30'luk bir tutarı, teminat karşılığı olarak ‘’erken ödeme’’ adı altında, harcama yapılmadan önce ödeyebileceği kaydedildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol