kapat ikonu

KOBİ Değer Kredisi ekonomiye pozitif etki yapacak

TÜMSİAD Başkanı, KOBİ Değer Kredisi'nin ekonomiye pozitif etki ve finansman desteği yapacağını öne sürdü.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı KOBİ Değer Kredisi’ne değerlendirmelerde bulunan Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, söz konusu uygulamanın ekonomiye pozitif etki ve finansman desteği katacağını savundu.
 
ÜLKELERİN KALKINMIŞLIĞI KOBİ’LERİN GÜCÜ İLE İLİNTİLİ
 
TÜMSİAD Başkanı Doğan, KOBİ’lerin bütün dünya ekonomilerinde olduğu gibi Türkiye bakımından da büyük önem arz ettiğine işaret ederek, Bakan Albayrak tarafından açıklanan yeni kredi paketinin KOBİ’lere olumlu etki yapacağını ileri sürdü. Doğan, KOBİ Değer Kredisi'nin ekonomiye pozitif etki ve finansman desteği sağlayacağını yineleyerek, ülkelerin kalkınmışlığı ve zenginliğinin KOBİ’lerin sürdürülebilirliği ve gücü ile ilintili olduğunu belirtti.
 
KOBİ’LER İHRACATIN YÜZDE 55’İNİ OLUŞTURUYOR
 
Yeni kredi paketini desteklediğini ifade eden Doğan, KOBİ’lerin Türkiye’de toplam girişim sayısının yüzde 99,8’ini ve toplam ihracatın da yüzde 55’ini oluşturduğunu anımsatarak, KOBİ’lerin ihracatının yüzde 92’sinin imalat sanayi ürünlerinden sağlandığını vurguladı. Doğan, Bakan Albayrak’ın açıkladığı KOBİ’ler için KOBİ Değer Kredisi imkânı ve bundan özellikle imalatçı ve ihracatçı KOBİ’lerin yararlanıyor olmasının önemine değinerek, KOBİ’lerin Türkiye’nin toplam ihracatı içerisindeki payının ve KOBİ ihracatının neredeyse tamamının imalat sanayi ürünlerinden oluşuyor olmasının bu teşvikin önemini daha da artırdığını dile getirdi.
 
BANKACILIK SEKTÖRÜ İLE REEL SEKTÖRÜN GÜCÜ DOĞRU ORANTILI
 
Doğan, bu doğrultuda Bakan Albayrak’ın da belirttiği gibi bankacılık sektörünün gücüne dikkati çekerek, reel sektörün gücü ile doğru orantılı olduğunu bildirdi. Doğan, bugün bankacılık sektörünün güçlü alt yapısı nedeniyle reel sektörün lokomotifi olan KOBİ’lere böyle bir imkân sağlandığını hatırlattı.
 
KOBİ’LERİN EN BÜYÜK PROBLEMİ ‘’REKABET GÜCÜ’’
 
KOBİ ölçekli firmaların en büyük probleminin ‘‘rekabet gücü’’ olduğunu kaydeden Doğan, altı ay geri ödemesiz bir paket KOBİ’lerin işletme sermayesine ulaşımının kolaylaşması ile birlikte, üretimde istihdam, ticaret ve bütçe anlamında güçlenerek ekonomiye pozitif etki oluşturacak rekabet gücünü oluşturma noktasında önemli bir enstrüman olduğunu bildirdi.
 
FİNANSMANA 6 AY GERİ ÖDEMESİZ ULAŞILMASI ÖNEMLİ BİR HAMLE
 
Doğan, KOBİ Değer Kredisi kapsamında özellikle imalat ve ihracat gerçekleştiren KOBİ’lerin ihtiyacı olan finansmana bu maliyetle ve 6 ay geri ödemesiz olarak ulaşmasının çok önemli bir hamle olduğunu aktararak, 2019 yılına da moral ile başlanmasına vesile olacağını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol