kapat ikonu

Klima Satışlarında Büyük Patlama!

Son dönemlerde sıcak havaların etkisi mevsim normallerinin üzerine çıktı. Sıcaklıkların artması yapılan değerlendirmelerin ardından klima satışlarını büyük oranda artırdı.

 
Son dönemlerde sıcak havaların etkisi mevsim normallerinin üzerine çıktı. Sıcaklıkların artması yapılan değerlendirmelerin ardından klima satışlarını büyük oranda artırdı.
 
Yaz sıcaklıklarının kendisinin göstermesi vatandaşları olumsuz etkilemesi. Afrika sıcakları ismi verilen ve son dönemlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının bunalan vatandaşı klima ve vantilatör kullanmaya teşvik etti. Klima ve vantilatör kullanımı ise elektrik tüketimini etkiledi. Son dönemlerin en fazla elektrik tüketimi geçtiğimiz günlerde sıcak havalardan dolayı yaşandı. Bu durum bir rekor olarak adlandırıldı.
 
İzmir Ticaret Odası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında sıcak havaların beklenenlerin çok üzerinde gerçekleşmesinden dolayı yine beklenmedik bir şekilde klima ve vantilatör kullanımını rekor seviyeye çıkardığını belirtti. Son 5 günlük süreç düşünüldüğü zaman klima satışları 5 katına kadar çıktı. Dolayısı ile teknik servislerde ve satış bayilerinde büyük bir yoğunluk yaşandı. Pek çok satıcının vatandaşların isteklerine yetişmekte zorluk çektikleri öğrenildi. Klima montajlarının zaman aldığı belirtilirken teknik servisler yoğunlukla birlikte kaliteli bir çalışma performansı belirlemek için verilen montaj sürelerini 20 güne kadar uzattı.
 
Beyaz eşya fiyatlarına Bakanlık tarafından müdahale edilmiş ÖTV indirimlerinin gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Bunun ardından klima satışları bu dönemde beyaz eşya fiyatlarının uygun olması nedeniyle de büyük bir patlama yaşadı. Vatandaşlar klima montajı için verilen sürecin çok uzun olduğunu ve mağduriyet yaşadıklarını iddia etmeye başladılar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol