kapat ikonu

KKTC ile Türkiye arasındaki enerji iş birliği genişleyecek

KKTC ile Türkiye arasında enerji konusunda çok daha derin ve geniş kapsamlı ilişkiler oluşacak.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Nami, önümüzdeki dönemde Türkiye ve KKTC arasında enerji konusunda çok daha derin ve geniş kapsamlı ilişkilerin oluşturulacağını öne sürdü.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Akdeniz'deki doğal gaz ve petrol rezervleri hakkında bir şey söylemek için çok erken olduğunu dile getirdi.
 
Denizdeki petrol ve doğal gazın miktarının yanında ulaşılabilirliğinin de önemli olduğuna vurgu yapan Nami, henüz daha ne Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde ne de KKTC’de net bir ifade kullanmayı gerektiren veri olmadığını aktardı.
 
‘’KIBRIS’A AİT ALANLARDA DA BULUNMA ORANI YÜKSEK’’
 
Nami, özellikle Kıbrıs ile Mısır arasındaki bölgede İsrail'in önemli kaynaklara ulaştığını bildiklerini aktararak, Mısır'ın da kendi münhasır ekonomik alanlarında bulduklarını bildiklerini ifade etti ve ekledi: Kıbrıs'a ait alanlarda da bulunma ihtimali yüksek…
 
‘’TÜRKİYE İLE ENERJİ KONUSUNDA GENİŞ KAPSAMLI İLİŞKİLER OLUŞACAK’’
 
Türkiye ile KKTC arasında alternatif projelerin sürüdüğü hatırlatan Nami, TANAP sonrası Türkiye'de doğal gazla ilgili çok ciddi bir potansiyel oluştuğunu belirterek, yenilebilir enerjiyle ilgili KKTC'de çok önemli potansiyel olduğunu anlattı. Nami, bununla ilgili Türkiye'deki çeşitli şirketlerle görüşmelerin devam ettiğini bildirerek, önümüzdeki dönemde KKTC ile Türkiye arasında enerji konusunda çok daha derin ve geniş kapsamlı ilişkiler oluşturulacağını söyledi.
 
BARBAROS HAYREDDİN PAŞA FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR
 
Kıbrıs açıklarında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) ait Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi'nin maruz kaldığı taciz girişimiyle ilgili de konuşan Bakan Nami, geminin bölgede planlandığı üzere faaliyetlerini sürdürdüğünü açıklayarak, gerginliğin artmaması için gerekli girişimlerin yapıldığını dile getirdi.
 
‘’YUNAN GEMİLERİ TACİZDEN VAZGEÇSİN’’
 
Nami, Türkiye'nin uluslararası hukukun kendisine verdiği yetkiler çerçevesinde davrandığının altını çizerek, herhangi bir olumsuz olaya sebebiyet vermeden Yunan gemilerinin tacizlerinden vazgeçmesi gerektiğini hatırlattı.
 
TÜRKİYE İLE İMZALANAN ANLAŞMALAR VAR
 
Nami, Türkiye ile KKTC arasında enerjiyle ilgili ortak faaliyetlerin süreceğini hatırlatarak, Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin de ortak olduğu alanlarda araştırma yapılabilmesi için imzalanan anlaşmaların olduğunu anımsattı. Rum tarafının ABD, İtalyan, Fransız şirketleriyle bu tip anlaşmaları yapma hakkını kullandığını söyleyen Nami, Kıbrıs’ın da Türkiye'deki şirketlerle bu anlaşmaları yapması ve bölgedeki hak ve çıkarlarını korumasının doğal olduğunu anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol