kapat ikonu

Kişisel Finans Ne Anlama Geliyor?

Sadece şirketlerin, gelir yönetimi adına kuruluşların ve firmaların değil kişisel anlamda pek çok kişinin gelir yönetimi gerçekleştirmesini sağlayan kişisel finans sistemi bir adım ön plana çıkmaktadır.

Ekonomik anlamda çalışan her bireyin gelir anlamında harcamaları arasında dengeyi kurması beklenen uzun vadeli ihtiyaçları ve hedefleri için doğru planlamaların gerçekleştirilmesini bekleyen bazı sistemlere sahip olmaları gerekmektedir. Günümüzde tüm bu sistemlerin bir arada olmasını sağlayan durum ise kişisel finans olarak isimlendirilmektedir.
 
Kişisel finans dediğimiz bu durum piyasanın içerisinde bulunduğu koşullara bağlı olarak kişilerin ihtiyacı olan fonlara sahip olmalarını ve bu fonları aynı zamanda etkili bir biçimde kullanmalarını amaçlamaktadır. Günümüzde şirketler ve büyük kuruluşlar için önerilen ve aktif olarak kullanılan bu sistem kişisel giderler içinde profesyonel bir anlamda tercih edilmektedir.
 
Kişisel Finans Yönetimi Nasıl Yapılır?
 
Finansal anlamda yaşamımızı 3 farklı bölüme ayırabiliriz. Bu bölümler arasında zaman zaman duruma göre geçişler yaşanabilir. ancak gelirle giderlerin doğru orantılı bir biçimde dengede olması gerekmektedir. Dengenin olumlu ya da olumsuz değişmesi yönetimde oluşan bazı sızıntıları ortaya koyabilir.
 
Ayrıca kişilerin gelirleri ve giderleri arasında bir dengenin olması halinde yatırımları gündeme taşımayı planlamaları gerekir. Ancak olumsuz bir tablo varsa öncelikli olarak mali durumun bir rayına oturtulması gerekiyor. Bunun için lüks harcamalardan uzaklaşarak ihtiyaç harcamalarına ağırlık verilmesi ve bir süre dikkatli yaşamak ön plana çıkarılıyor. Gelirlerin giderlerden çok daha yüksek olması halinde ise yatırımların boyutlarının biraz daha büyütülmesi gerekmektedir. Yatırım yapmak için mevduat hesapları ya da gayrimenkul yatırımlarına yönelmek akıllıca bir tercih olabilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol