kapat ikonu

Kış Lastiği Uygulamasında Sona Gelindi

Kış lastiği uygulamasının 1 Nisan tarihi itibariyle son bulduğu ve yazlık lastiklere geçişin yapılabileceği belirtildi.

Trafikte güvenliğin sağlanması için özellikle şehirler arasında yük ve yolcu taşıyan araçlara geçtiğimiz kış başlangıcında kış lastiği takma zorunluluğu getirilmişti. Bunun ardından uygulamanın 1 Nisan tarihi itibariyle son ermesine karar verilmişti. Bugün itibariyle kış lastiği uygulamasının son bulduğu öğrenildi.
 
Yük ve eşya taşımacılığı gerçekleştiren araçlara kış lastiği takılması zorunlu hale getirildi. Böylece can ve mal güvenliğinin sağlanması için güvenlik çalışmaları tamamlanmıştı. Belirli mevsimlerde belirli şartları taşımak için yapılan çalışmalara bir yenisi eklendi. Belirli dönemlerde bu sürecin zorunlu tutulmasına karar verildi.
 
Zorunluluk Bugün Sona Erdi
 
Araçların denetimi Emniyet Genel Müdürlüğü ve bunun yanı sıra Bakanlık tarafından yetkilendirilen kişiler tarafından yapılıyor. Denetimler sonrasında kış lastiği takmayan ticari araçlar büyük para cezaları ile cezalandırıldı. Hususi araçlar için kış lastiği uygulaması zorunlu değil ancak güvenliğin sağlanması için uzmanlar tarafından öneriliyor.
 
Kış lastiği genel olarak 7 derecenin altına inen havalarda, soğuk ve ıslak yollara karşı daha güvenli ve daha etkili yol tutuşu sağlıyor. Araç lastiklerinin mevsimine uygun kullanılması lastiklerin kullanım ömrünü de uzatıyor. Değişim ve satış işlemlerinin gerçekleştirildiği lastik otellerinin son yıllarda giderek arttığı ve kullanıma destek olunduğu ifade ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol