kapat ikonu

Kış lastiği uyarısı yapıldı

Ulaştırma Bakanlığı tarafından özel aracı olan vatandaşlara kış lastiği takma zorunluluğu olmadığına dair açıklama yaptı.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından özel aracı olan vatandaşlara kış lastiği takma zorunluluğu olmadığına dair açıklama yaptı.
 
Kış aylarının yaklaşması ile birlikte trafikte güvenliği sağlamak adına çalışmalar devam ediyor. Bu süreçte Ulaştırma Denizcilik ve haberleşme Bakanlığı tarafından kış lastiği takma zorunluluğu getirildiği yönünde bazı açıklamalar yapılmıştı. Ancak bu açıklamaların çeşitli kafa karışıklıklarına neden olduğu öğrenildi. Bakanlık tarafından yeniden yapılan açıklamaların ardından özel araçlar için böyle bir zorunluluğun bulunmadığı öğrenildi.
 
Bakanlık tarafından konunun yanlış anlaşılmaması için yazılı bir açıklama yapıldı. Hususi olarak kullanılan araçların kış lastiği kullanmak gibi bir zorunluluklarının olmadığı belirtildi. Bunun için sadece yük, eşya ve yolcu taşıma zorunluluğu bulunan ticari amaçlı kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları gerekecek. Yapılan açıklamaların 9 Şubat 2017 tarihi ile Resmi Gazetede yayınlandığı öğrenildi.
 
Kış lastiği kullanma zorunluluğunun 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımak amaçlı kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunlulukları olduğu özellikle belirtildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda kış lastiği kullanmanın özel araçlar için zorunlu olmadığı ancak can ve mal güvenliğini korumak isteyen vatandaşların kullanabilecekleri özellikle belirtildi. Konu hakkında denetimler kış aylarında detaylı bir şekilde sürdürülecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol