kapat ikonu

Kırmızı ete zam yapılacak mı? Kasaplar Federasyonu açıkladı

Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Yardımcı, kırmızı ete zam yapılacağına dair haberlerin asılsız olduğunu, gelecek 1-2 ay içinde zam yapılmayacağını söyledi.

  • Gündem
  • 10 Ekim 2019 17:24
  • Son Güncelleme: 10 Ekim 2019 17:27

Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Yardımcı, ete zam yapılacağına dair iddiaların "spekülatörlük" olduğunu, gelecek 1-2 ay içinde de ete zam yapılmayacağını söyledi.

“Bu haberler spekülatörlüktür”

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, kırmızı ete zam geleceğine dair haberlerin sektöre zarar verdiğini, önümüzdeki bir iki ay içinde ete zam yapılmayacağını söyledi.

Yardımcı, Türkiye'de 2016'da 14 milyon 800 bin olan büyükbaş hayvan sayısının geçen sene 17 milyon 42 bin 506'ya ulaştığını belirterek, kırmızı ete yüzde 20 zam yapılacağı yönündeki açıklamaların "spekülatörlük" olduğunu, Kurban Bayramı dolayısıyla herkesin dolabında hala et olduğunu belirtti.

“Bir-iki ay da kesinlikle ete zam olmayacak"

Türkiye'de şu anda et sıkıntısı olmadığını dile getiren Yardımcı, “Neye istinaden 'yüzde 20 zam yapılacak' diye açıklama yapılıyor. Ete zam yok. Bir-iki ay da kesinlikle ete zam olmayacak" dedi.

Yardımcı, kışın köylerden hayvan az indirildiği için 50 kuruş-1 lira zam yapıldığını dile getirerek, gündemdeki zam haberlerinin sektörü olumsuz yönde etkilediğini savundu.

Ete yüzde 20 zam geldiği zaman 32 liraya kesilen danada bir kilo ette 6 TL fark edeceğini hatırlatan Yardımcı, “300 kilo hayvanda bin 800 lira fark yapar. Üretici de 2 bin lira zam gelecek diye malını bekletiyor. Yem veriyor o zaman yağa oturuyor kalitesi düşüyor. İşletmecilerin işine geliyor. Salam, sosis ve sucukta onları kullanabilirler. Zam yapılacak diye vatandaşları kandırmayalım, yüzde 20 zamda 50 liralık et 60 lira olur. Vatandaş dükkana girmeden ayağını kesiyoruz. Bizde zam yok” dedi.

“Zam dedikoduları sektöre zarar veriyor”

Yardımcı, Türkiye'de hayvancılığın daralmadığını, aksine genişlediğini ifade ederek, buzağı ölümlerini önleme çalışmalarının sektöre çok katkısı olduğunu söyledi. "Etimiz de çok hayvanımız da var. Dışarıdan et ithalatı olmaması gerekiyor, besin materyali gelsin ama et gelmesin" diyen Yardımcı, geçen sene 48 lira olan kırmızı etin kilogramının bu sene 50 lira olduğunu anımsattı.

Kırmızı ete bir senede iki lira zam geldiğini belirten Yardımcı, "Et temel gıda maddesidir. Kırmızı ete zam dedikoduları sektöre zarar veriyor, işimizi aksatıyor. Vatandaş yarım kilo kıyma alayım diyor, yüzde 20 zam açıklamasını okuyunca vazgeçiyor" dedi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol