kapat ikonu

Kırmızı et ithalatı azaltılacak

Kırmızı et ithalatının azaltılması ve yerli üretimlerin artırılması için hükümet tarafından yeni düzenlemeler yapılacak.

Kırmızı et ithalatının azaltılması ve yerli üretimlerin artırılması için hükümet tarafından yeni düzenlemeler yapılacak.
 
Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak artması çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Dar gelirli vatandaşların kırmızı et tüketiminin azalması fiyatların düşürülmesini gerekli kıldı. Bu süreçte dışarıdan et ithal edilmeye başlanmıştı. 1 yılık sürece bakıldığı zaman 41 bin ton karkas et ithal edildiği rakamlarla birlikte ortaya çıkmış oldu.
 
Bundan sonraki dönemlerde kırmızı et ithalatının düşürülmesi için çalışmalar başlatılacak. Bu çalışmalar ile birlikte aile işletmeleri ve yerli üretimler desteklenecek. Bu konuda birtakım yeni düzenlemeler yapılacağı öğrenildi. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanların üretimi artırılmış olacak.
 
Küçük aile işletmelerine bu süreçte destek verilecek. Üretimlerin artırılması için sıfır faizli kredi verilecek. Bu süreçte maddi açıdan desteklenmeleri amaçlanıyor. İşletmelerin fiziki alt yapıları bu süreç içerisinde inceleme altına alınacak. Uygun olan bölgelere ahır yapımları gerçekleştirilecek. Projenin rayına oturması için 3 yıl boyunca sürmesi bekleniyor. Damızlık üretim yapılan 25 bin işletmenin bu durumdan faydalanmaları için çalışmalar başlatılacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol