kapat ikonu

Kırmızı Et Fiyatları 9 Lira Düşebilir!

Kırmızı et ithalatında yapılan gümrük indirimlerinin fiyatlara yansıması planlanıyor. Yapılan çeşitli hesaplara göre kırmızı et fiyatlarında 9 liralık bir indirimin gerçekleşebileceği belirtildi.

Kırmızı et ithalatında yapılan gümrük indirimlerinin fiyatlara yansıması planlanıyor. Yapılan çeşitli hesaplara göre kırmızı et fiyatlarında 9 liralık bir indirimin gerçekleşebileceği belirtildi.
 
Kırmızı et fiyatlarının sürekli olarak artması son zamanlarda çeşitli tartışmalara neden olmuştu. Vatandaşların alım gücünü olumsuz etkilediği ve tüketim oranlarını da azalttığı için hükümet duruma el koyma gereksinimi duydu. Bir süredir kırmızı et fiyatlarının düşürülmesi için büyük bir çalışma yapıldığı ancak henüz fiyatlar üzerinde etkili olmadığı belirtilmişti. Bunun ardından son bir hamle ile büyük bir adım atıldı.
 
Kırmızı et fiyatlarının düşürülmesi için ülkeye giren kırmızı et oranının artırılması gibi bir seçenek sunuldu. Kırmızı et ithalatının artırılması için çalışmalara başlandı. Bu çalışmalar sonrasında gümrük vergisi indirimine gidildi. İthalat oranlarının canlandırılması sağlandı. Büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisi yüzde 26 seviyelerine kadar düştü. Karkas kırmızı et fiyatlarında ise yüzde 40 seviyelerine kadar düştüğü açıklandı. Bu durumda yakın zamanda piyasaların canlandırılması amaçlanıyor. Kırmızı et fiyatlarının düşmesi için bazı tahminlerde bulundular. Yapılan gümrük indirimlerinin fiyatlar üzerinde nasıl bir etki bırakacağı merak konusu olurken bir süre fiyatların gözlem altına alınacğaı belirtildi. Etkilerini göstermemesi üzerine tekrar gümrük vergileri yükseltilecek.
 
İthalat belgelerinin düzenlenmesinin ardından 30 gün sonra düzenlemenin hayata geçirilmesi planlanıyor. Yapılan hesaplamaların ardından kırmızı et fiyatları üzerinde 9 liralık bir indirimiin gerçekleşmesi planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol