kapat ikonu

Kırklareli'nin sütünü 16 ülke içiyor

Kırklareli Valisi Bilgin, kentten yılın 9 ayında 20 milyon dolarlık süt ve süt ürününün ihraç edildiğini bildirerek, süt ve süt ürünlerinin 16 ülkeye satıldığını aktardı.

  • Sektörel
  • 21 Kasım 2018 13:26
  • Son Güncelleme: 21 Kasım 2018 13:32
Trakya'nın önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Kırklareli, Türkiye ekonomisine ihraç ettiği süt ve süt ürünleri ile katkı sağlamaya devam ediyor. Kırklareli’nden 9 ay gibi bir sürede birçok ülkeye ihracat gerçekleşirken, kentin süt ve süt ürünlerini daha çok Avrupalı bebeklerin tükettiği öğrenildi. Bilgin, ihraç edilen ürünlerle Türk ekonomisine katkı sunduklarını dile getirerek, bu alanda marka hâline gelmek istediklerini beyan etti. Öte yandan Kırklareli'nden en çok süt ve süt ürünleri Katar, Kuveyt, Irak, ABD, Lübnan, Mısır, Japonya, Çin, İsrail, Azerbaycan'a gönderiliyor.
 
İLK ÖNCE YUNANİSTAN’A ORADAN AMERİKA VE ASYA KITASINA SÜT GÖNDERİLDİ
 
Kırklareli'nin Türkiye'deki en önemli süt üretim merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Avrupa Birliği üyesi ülkelere 2013 yılında başlayan süt ihracatının ilk olarak Yunanistan'a yapıldığını anımsatarak, daha sonra lezzeti ve kalitesi duyulan Kırklareli sütünün Amerika kıtasından Asya kıtasına kadar dünyanın birçok ülkesine gönderildiğini belirtti.
 
Kırklareli'nin sütünü 16 ülke içiyor-1
 
KIRKLARELİ SÜTÜNÜ AVRUPALILAR BEBEKLERİNE İÇİRİYOR
 
Vali Bilgin, Kırklareli'nin ‘’hastalıklardan ari bölge’’ ilan edilmesi ile üretilen süt ve süt ürünlerine de rağbetin yükseldiğini ifade ederek, bu bölgede üretilen sütlerin özellikle Avrupalıların bebeklerine içirdiğini, çünkü sütün içerisindeki bakteri oranlarının çok düşük ve kalitesinin bir o kadar yüksek olduğunu öne sürdü.
 
9 AYDA 20 MİLYON DOLARLIK SÜT İHRACATI
 
Bilgin, Avrupa Birliği ülkelerinin yanında Amerika, Japonya, Çin'e gönderilen sütün katma değer bakımından kent ve ülke ekonomisine katkı sağladığını vurgulayarak, kentten yılın 9 ayında 20 milyon dolarlık süt ve süt ürününün ihraç edildiğini, Avrupa standartlarında üretilen süt ve süt ürünlerinin 16 ülkeye ihraç edildiğini duyurdu.
 
SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE MARKA HÂLİNE GELMEK İSTİYORUZ
 
Bunun kente ciddi bir katma değer sağladığını savunan Vali Bilgin, özellikle Avrupa Birliği ülkeleri ile Uzak Doğu ülkelerinin önemine değinerek, süt ve süt ürünlerinde marka hâline gelmek istediklerini anlattı. Vali Bilgin, Kırklareli'nde çok kaliteli süt ve süt ürünleri üretildiğini ileri sürerek, en çok ihracatın Katar, Kuveyt, Irak, ABD, Lübnan, Mısır, Japonya, Çin, İsrail, Azerbaycan'a gerçekleştirildiğini duyurdu. Bu tür çalışmaların Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların sona ermesinde de önemli bir rol oynayacağı iddiasında bulunan Bilgin, süt ve süt ürünlerinde marka hâline gelmek istediklerini, bu yöndeki çalışmaların da devam ettiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol