kapat ikonu

Kiralık evler inceleme altına alındı

Günlük ev kiralayan kişiler bundan böyle kimlik bildirimi yapacak. Bu bildirimi yapmayanlar ise çok ciddi cezalarla karşı karşıya kalacak.

678 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çerçevesinde, günlük ev kiralayan kişiler kimlik bildiriminde bulunmak zorunda. Kararname yürürlüğe girmeden önce günlük hatta saatlik kiralanan evlerin kaydı emniyete bildirilmiyordu. Bu evler günlük 80 ila 100 lira arasında değişen fiyatlara kiralanıyor.

Yapılan düzenlemelerin ardından hem günübirlik ev işletmecilerinin hem de kiralamak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. İlk etapta firma sahibinin bağlı bulunduğu ilçe belediyeye başvuru yapması ve bu konuda izin alması gerekiyor. Bu izin işleminden önce işletme sahibinin esnaf odasına kayıt yaptırması, vergi açılışı yaptırması ve kiralamak istediği dairelerin bir binada olduğuna dair belge sunması gerekiyor. Bunun yanı sıra ticari bir işletme olarak faaliyet gösterecek olan bu dairelerin bulunduğu tüm apartman sakinlerinden izin alınmak zorunda.

Bu koşulları yerine getirmeyen işletmelere çok ciddi anlamda yaptırımlar getiriliyor. Bu doğrultuda gerekli izinleri almayan işletme sahiplerine 5 ila 10 bin liraya varan ceza kesilecek. Yasa dışı faaliyet gösteren bu kuruluşların en kısa süre zarfında ilgili kuruma kayıt yaptırması gerekiyor.

Kaçak işletmelere ciddi yaptırım yolda

Türkiye’de canlı bomba ve terör olaylarının artmasıyla birlikte harekete geçen yetkililer, günübirlik evleri kontrol altına almayı hedefliyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirde meydana gelen terör eylemlerinin altında günlük kiralık ev tutan teröristler yer alıyor. Dolayısıyla kimlik denetimi yapılmadan tahsis edilen kiralık ev sahiplerini caydırıcı cezalar bekliyor.

Esnaf odasına kaydı olmayan ve bağlı bulunduğu belediyeye beyanda bulunmayanlara 10 bin lira, gerçeğe aykırı kayıt tutan ve evde ikamet eden kişilerin kimlik bilgilerini paylaşmayanlara 5 bin lira idari para cezası uygulanacak. Bu tür olayların devam etmesi halinde ise işletme sahibinin çalışma ruhsatı iptal edilecek.

Gerek toplum düzenini sağlamak gerekse de kaçak işletmeleri tespit etmek amacıyla bu tür bir uygulama devreye girdi. Kanunda belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işletmeler kapatılacak.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol