kapat ikonu

Kiralara Fazla Zam Yapacaklara Uyarı!

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından bu ay kiralara yapılabilecek zam oranının sınırı belirlendi.

  • Emlak
  • 05 Nisan 2019 16:35
Dün piyasaları yakından ilgilendiren enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından ev kiraları için yeni bir düzenleme getirilmesine karar verildi. Kira artışları bir süredir tartışılıyordu. Özellikle kiracılar ev sahiplerinin fazla kira zammı yapmalarından dolayı şikayetçi olduklarını dile getirmişlerdi. Bunun üzerine sözleşmede farklı bir hüküm olmadığı takdirde Borçlar Kanunu çerçevesinde koruma altına alan kiracıların hakları için yapılabilecek zam oranı açıklandı.
 
Konut kiralarının 12 aylık ortalama Üretici Fiyat Endeksi çerçevesinde artırılmasına karar verilmişti. Bunun ardından bu yıl alınan yeni kararlar sonrasında kira artışının her iki tarafın da mağdur olmasını engellemek adına ÜFE yerine TÜFE üzerinden belirlenmesine karar verildi.
 
Yapılacak Zam Miktarı Açıklandı
 
dün açıklanan enflasyon verileri doğrultusunda yeni kontrat yenilemeleri çerçevesinde ev sahibinin en fazla yüzde 18.70 oranında zam yapabilecekleri belirlendi. Geçmiş dönemde olduğu gibi ÜFE rakamları dikkate alınsaydı yapılabilecek zam miktarı yüzde 31.17 olarak belirlenecekti. Bu durumda vatandaşların yeni sistemle birlikte yüzde 12.47 seviyelerinde kar elde ettikleri ifade edildi.
 
Kira zamlarının belirlenen oranların üzerinde yapılması halinde kiracıların mahkemeye başvurarak konu hakkında şikayette bulunma hakları da bulunuyor. İş yerleri için yapılacak uygulama üzerinde çalışma yapılırken uygulamanın tam olarak 2020 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol