kapat ikonu

Kira Sigortası Nedir? Güvenli Kira Hakkında Bilinmeyenler!

2017 yılında hayata geçen bu işlemle kiranızı sigortalatabilir ve güvenli kira sistemine geçiş yapabilirsiniz.

  • Kredi
  • 20 Mayıs 2019 01:33
Günümüzde kiracıların sayısı bir hayli fazlayken hem kiracıların hem de ev sahiplerinin haklarını korumak için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bu süreç içerisinde Türkiye'de ilk defa 2017 yılında yeni bir düzenleme içerisine girildi. Faaliyete geçen uygulama ile birlikte ev sahipleri evlerini kiraya verdikleri sırada kiracı bankadan kullandığı kredi ile ev sahibine kira ödemelerini düzenli bir şekilde gerçekleştirmeye başlar.
 
Bu sistemde ev sahibi bir yıllık kirasını garanti altına almış olur. Ancak kendi banka hesabında bu para bloke olarak yer alır. Her ay kira bedelinin yatırılma zamanı geldiği zaman aylık kira bedelinin bloke içerisinden çıkarılması sağlanır. Bu anlamda son yıllarda yaşanan kiracı ve ev sahibi arasındaki kirayı ödeyememe durumu da ortadan kalkmış olur.
 
Kira Kredisi Ödenmezse Ne Olur?
 
Banka hesabında güvence altına alınan ve özellikle ev sahipleri için son derece önemli bir güvence haline gelen bu sistemde en çok kiracının kira kredisinin taksitlerini ödememesi halinde yaşanacaklar merak ediliyor. Bu süreçte ev sahibini olumsuz anlamda etkileyecek herhangi bir durum ve risk bulunmamaktadır. Bu tamamen banka ve kiracı arasında gelişir.
 
Borcun ödenmemesi halinde yasal takip sürecinin başlanması için 90 günlük bir süre verilir. Gecikme faizi ile birlikte ödemelerin yapılması beklenir. Ardından üç aylık ödeme talep edilir ve yapılandırma teklifleri ön plana çıkar. Hala ödemelerde sorun yaşanıyorsa icrai durumlar gündeme gelir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol