kapat ikonu

Kira artışlarında enflasyon dikkate alınmalı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kira artışlarında enflasyon oranlarının dikkate alınmasını istedi.

  • Emlak
  • 28 Kasım 2018 10:02
Yeni yıla girerken güncellenen kira sözleşmelerindeki artışların, esnafı daha fazla zora soktuğunu anlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kira artışlarında enflasyon oranlarının dikkate alınması yönünde uyarılarda bulundu. Kiraların yüzde 500’e varan oranda arttığını söyleyen Palandöken, kira artışında 12 aylık TÜFE oranının üstüne çıkılamayacağının altını çizerek, kira artışlarında bu oranların dikkate alınması gerektiğini belirtti. Esnafın kirayı ödemek için ürünlerine zam yapmak zorunda kaldığından bahseden Palandöken, direkt tüketiciye yansıtılan bu zam oranlarının enflasyonu tetiklediğini dile getirdi.
 
Yerel yönetim, vakıf ve devlete ait iş yeri kiralarının son dönemde yüzde 500'e varan oranda arttığına değinen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni yıla girerken güncellenen kira sözleşmelerindeki artışların, esnafı daha fazla zora soktuğunu ve kira artışlarında enflasyon oranlarının dikkate alınması gerektiğini savundu.
 
Palandöken tarafından yapılan yazılı açıklamada, esnafın okul, hastane kantinleri gibi yerel yönetimlere ve kamuya ait iş yerlerindeki kira artışlarından belini doğrultamadığını ifade edildi.
 
BİRÇOĞU KİRA ARTIŞINDA YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNE ÇIKTI
 
Palandöken, yerel yönetim, vakıf ve devlete ait iş yeri kiralarının son dönemde yüzde 500'e varan seviyede arttığına işaret ederek, bazılarının yüzde 50, birçoğunun kira artışlarında yüzde 100'ün üzerine çıktığını öne sürdü.
 
ESNAFIN KİRAYI ÖDEMEK İÇİN YAPTIĞI ZAM ENFLASYONU ARTMASINA NEDEN OLUYOR
 
Yeni yıla girerken güncellenen kira sözleşmelerindeki artışların, esnafı daha fazla zora soktuğunu aktaran Palandöken, esnafın kirasını ödeyemeyince, dükkânını kapatmamak için sattıklarına zam yapmak zorunda kaldığını, bunun da doğrudan vatandaşa yansıdığını ve böylece enflasyonun artmasına neden olduğunu vurgulayarak, kira artışlarında enflasyon oranlarının dikkate alınması gerektiğini söyledi.
 
KİRA ARTIŞI TÜFE’NİN 12 AYLIK ORTALAMASININ ÜSTÜNDE OLAMAZ
 
Yapılan son düzenlemeyle kira artış oranlarının, yurt içi ÜFE yerine TÜFE'nin 12 aylık ortalamasına göre hesaplanacağını kaydeden Palandöken, bugün itibarıyla iş yeri kirasına zam gelecek bir esnafın kira artışının ekim ayındaki TÜFE'nin 12 aylık ortalamasının üstünde olamayacağına dikkati çekti.
 
YÜZDE 500’E VARAN ZAMLARLA ESNAF AYAKTA DURAMAZ
 
Palandöken, kamu bünyesindeki okul, hastane, kantin ve kafeteryaları kiraya veren belediye, üniversite ve il özel idareleri, yerel yönetimlerin kira artışında bu oranı dikkate alması gerektiğini hatırlatarak, aksi takdirde esnafın, yüzde 500'e varan kira zamlarıyla ayakta duramayacağını ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol