kapat ikonu

Kimlik kartı ücretleri açıklandı

Yeni kimlik kartları 2 Ocak 2017 itibariyle yurt genelinde dağıtılmaya başlandı. E-kimlik sistemi ile internet üzerinden başvuru yapılabilecek. Kimlik kartlarının ücretleri de belirlendi.

Kimlik kartlarında ilk başvurularda ve yenileme işlemlerinde 10 yıl geçerli olmak suretiyle 16 lira ödeme yapılacak. Ayrıca başvuru sırasında eski kimliklerin ve bir adet biyometrik çekim fotoğrafın da bulundurulması gerekiyor. kayıplarda ise kimlik kartı çıkarabilmek için 32 TL ödemek gerekecek.
 
 

15 yaş altı kimlik kartı başvuru işlemleri

 
T.C Kimlik Kartlarının dağıtımı 2 Ocak 2017’den itibaren ülke genelinde başladı. 15 yaşını doldurmuş vatandaşlar kimlik kartı başvurusunda bulunabilecek.
 
Kimlik kartı sahibi olabilmek için 15 yaşını doldurmuş tüm Türkiye vatandaşları bireysel başvuruda bulunarak T.C Kimlik Kartı başvurusunda bulunabilecek. Peki, biyometrik verileri alınmayacak olan 15 yaşın altındaki çocukların yeni kimlik kartı başvuruları nasıl yapılabilecek?
 

Biyometrik veri alınmayacak

 
15 yaşını doldurmamış çocukların biyometrik verisi alınamayacak. Bu durumda çocukların başvurusu anne baba ya da vasileri, eğer anne, baba ya da vasi yoksa ergin kardeşleri, ya da bakan kişilerce vekaletname ibrazı ile yapılacak ve kimlik kartları yine bu kişilere teslim edilecek.

 

Belirlenen sürede başvuru yapandan yeni doğan için ücret alınmayacak

 
Yeni doğan uygulaması çerçevesinde doğum olayının gerçekleşmesinden yurt içinde en geç 30 gün süresinde yurt dışında ise en geç 60 gün süresinde haber verenlerden yeni doğan kimlik kartı için ücret tahsil edilmeyecek.
 
Yeni doğan bebeklerinin T.C Kimlik Kartı başvurusunu belirlenen sürede bildiren anne ve babalardan kart tedarik edilirken herhangi bir ücret tahsili gerçekleştirilmeyecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol